Astronauta Hadfield idzie na emeryturę

Kanada Series czer 11, 2013 at 10:26 am

zz hadfieldChris Hadfield, ulubiony astronauta milionów ludzi na świecie, idzie na emeryturę. Ogłosił, że rezygnuje z pracy w Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej po 21 latach pracy.

Hadfield, który zdobył niesamowitą wręcz popularność w ostatnich miesiącach jako dowódca Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, choć pochodzi z Milton pod Toronto, większość swojej kariery spędził w USA. Teraz chce przeprowadzić się do Kanady.

- Dotrzymam obietnicy, złożonej mojej żonie prawie 30 lat temu – że w końcu wrócimy do Kanady – powiedział Hadfiled, który od lat 80. mieszkał w Houston w Teksasie.

Astronauta ogłosił swoją decyzję w poniedziałek w siedzibie Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej, krótko po tym, jak spotkał się w Ottawie z premierem Kanady Stephenem Harperem.

Hadfield ma zakończyć pracę 3 lipca. Nie zamierza jednak całkiem rezygnować z aktywności zawodowej. Jak powiedział, “czekają na niego nowe wyzwania”, nie sprecyzował jednak, czym dokładnie chce się zająć.

- Miałem tak interesującą karierę. Nadeszła pora, by ustąpić. Jestem ostatnim astronautą w swojej klasie – mówił.

Póki co, Hadfield nabiera sił po pięciomiesięcznym pobycie na ISS i przyzwyczaja się do grawitacji. Jak powiedział, w czasie pobytu w Kosmosie stracił ok. 5 procent gęstości kości, ale ponieważ ćwiczył także w Kosmosie, czuje się zupełnie dobrze.

Astronauta podbił serca ludzi na całym świecie filmikami, które nagrywał w Kosmosie, a potem umieszczał w sieci. To dzięki niemu dowiedzieliśmy się, jak się je, płacze czy gotuje na ISS. Stał się najbardziej rozpoznawalnym na świecie Kanadyjczykiem i bohaterem dla wielu marzących o astronautyce.