Spór o turbany na boisku – czy Sikhowie mogą grać w piłkę?

Kanada Series czer 11, 2013 at 5:49 am
18-letni piłkarz Aneel Samra na razie trenuje grę w swoim ogródku. Na boisko piłkarskie w czasie rozgrywek nie jest wpuszczany.

18-letni piłkarz Aneel Samra na razie trenuje grę w swoim ogródku. Na boisko piłkarskie w czasie rozgrywek nie jest wpuszczany.

Kanadyjski Związek Piłki Nożnej (Canadian Soccer Association) zawiesił quebecki oddział Związku z powodu nie dopuszczenia do gry zawodników w turbanach.
Quebec Soccer Federation nie chciała mimo monitów anulować swej decyzji i nie dopuściła do gry Sikhów, dla których turban jest strojem religijnym.
“Bezczynność Federacji w Quebecu zmusiła nas do podjęcia takich działań, by piłka nożna była dostępna dla jak największej liczby Kanadyjczyków” – czytamy w oświadczeniu wydanym przez Canadian Soccer Association.
Kanadyjscy działacze piłkarscy mają nadzieję, że w związku z potępieniem ich działań ich koledzy z Quebecu, cofną podjętą już decyzję.
Zawieszenie quebeckiego odziału Kanadyjskiego Związku Piłki Nożnej z zadowoleniem przyjął Minister Imigracji Jason Kenney, który na Twitterze stwierdził, iż “dobrze widzieć zdecydowanie CSA przeciwko Quebec Soccer Federation, której decyzja zakazu wchodzenia na boisko w turbanie jest śmieszna i kompromitująca.”
Działacze piłkarscy z Quebecu tłumaczą, że swoją decyzję podjęli ze względu na bezpieczeństwo zawodników i wskazują, że światowa organizacja piłki nożnej FIFA również nie pozwala na granie w piłkę nożną w turbanach. Z kolei ich krytycy mówią, że nie doszukali się w przepisach FIFA zakazu gry w turbanach.
Niezależnie od tych sporów Canadian Soccer Federation twierdzi, że nie cofnie swojej decyzji, dopóki zawodnicy chcący grać w turbanie nie zostaną w Quebecu traktowani dokładnie tak samo jak wszyscy inni.