Koniec kariery Daltona McGuinty

Lokalnie Series Top News czer 12, 2013 at 6:52 am

MGByły premier Ontario, Dalton McGuinty zrezygnował z bycia posłem do Parlamentu Prowincyjnego. Przez 23 lata był on deputowanym z okręgu Ottawa South.
McGuinty ma ogłosić swoją decyzję dzisiaj rano. McGuinty był nieobecny w Parlamencie w czasie ostatecznego głosowania nad budżetem zaprojektowanym przez swoją następczynie Kathleen Wynne. Budżet został zaaprobowany dzięki poparciu posłów NDP. Dzięki temu mniejszościowy rząd Liberałów przetrwa u władzy przynajmniej najbliższy rok.
Po ustąpieniu z funkcji premiera McGuinty zapowiadał, że będzie posłem do końca kadencji. Najwidoczniej w ostatnim czasie zmienił zdanie. Nie wiadomo do końca co jest powodem nagłej zmiany decyzji – wielu obserwatorów uważa, że McGuinty chce zaprzestać działalności publicznej, po licznych uzasadnionych słowach krytyki za karygodną rozrzutność, jakiej dopuścił się zamykając budowy elektrowni w Oakville i Mississauga, co jak pamiętamy kosztowało podatników co najmniej 600 milionów, a jest wysoce prawdopodobne, że po skończeniu audytu ta suma może wzrosnąć do miliarda dolarów. Tak więc McGuinty chce “zejść z oczu” opinii publicznej w nadziei, że z czasem krytyka ucichnie, a on będzie miał święty spokój.
Nie wiadomo, czy mu się to uda, bo opozycja chce wezwać byłego premiera na przesłuchanie przed komisją parlamentarnę, gdzie będzie musiał zeznawać pod przysięgą.

Trudno w sytuacji kompletnej rejterady byłego premiera nie pokusić się o gorzką refleksję, że przez 23 lata obecności w życiu publicznym, McGuinty z cudownego dziecka kanadyjskiej polityki stał się politykiem, który pozostawia po sobie zgorzknienie, zawód i poczucie niesmaku.

Stanowisko posła nie może być nieobsadzone, dlatego premier Ontario Kathleen Wynne musi rozpisać wybory uzupełniające w okręgu McGuinty’ego najpóźniej najpóźniej w sierpniu.