Burmistrz Montrealu aresztowany

Kanada Series czer 17, 2013 at 9:56 am

zz burmistrzDziś rano o godzinie 6:00 policja ze specjalnego wydziału do walki z korpucją aresztowała we własnym domu burmistrza Montrealu – Michaela Applebauma.

To kolejna osoba z władz drugiego co do wielkości miasta Kanady, która ma kłopoty z prawem. Kiedy w listopadzie ubiegłego roku zaprzysięgano go na stanowisku 42. z kolei burmistrza Montrealu, Applebaum przysięgał zwalczać korupcję w ratuszu miejskim tuż po tym, jak w atmosferze skandalu ustąpił oskarżany o nadużycia poprzedni burmistrz – Gérald Tremblay. Ustąpił po 11 latach pełnienia funkcji. Miał m.in. przymykać oko na nielegalne finansowanie swojej partii oraz współpracę z mafią.

W maju UPAC (policja antykorupcyjna) przeprowadziła serię nalotów, m.in. w dzielnicy Côte-des-Neiges-Notre-Dame-de-Grâce, gdzie Applebaum był wcześniej burmistrzem dzielnicowym. To prawdopodobnie wtedy policja wykryła korupcyjne grzechy obecnego burmistrza, ale dla dobra śledztwa nie komunikowano się z burmistrzem, który jest przełożonym miejskich sił policyjnych.

Oprócz Applebauma zatrzymano dwie inne osoby. Są to: Jean-Yves Bisson, były menadżer we wspomnianej dzielnicy, a także Saulie Zajdel, eks-radny i eks-kandydat w ostatnich wyborach federalnych z okręgu Mount Royal w Montrealu.

Przed rokiem UPAC zatrzymał człowieka numer 2 w Montrealu, Franka Zampino. Jako szef Komitetu Wykonawczego Miasta odpowiadał za jego finanse. Jest oskarżony o zdefraudowanie środków podczas przygotowywaniu kontraktu budowlanego dla miasta wartego 300 mln dolarów.

Wiadomość o aresztowaniu Applebauma okazała się szokiem zarówno dla władz miejskich jak i szczebla prowincyjnego.

- Po raz kolejny przekonujemy się, że jest jeszcze wiele do wykonania, jeśli chodzi nie tylko o odbudowanie centrum ale i całej aglomeracji montrealskiej – powiedział Peter Trent, burmistrz Westmountu, który leży w obszarze metropolitarnym Montrealu, jest ponadto enklawą na obszarze tego miasta.

Wielu lokalnych polityków wezwało Applebauma do ustąpienia z urzędu. Wśród nich znaleźli się m.in. burmistrz dzielnicy Saint-Laurent Alan DeSousa,  radna z Ahuntsic-Cartierville – Jocelyn Ann Campbell oraz przywódca Vision Montreal – Louise Harel.

Podniosły się również głosy aby osobom ze szczytów władze, którym udowodni się korupcję lub inne przestępstwa gopodarcze odbierać prawo do emerytury rządowej i różnych benefitów.

Sprawę korupcji w montrealskim przemyśle budowlanym bada od 2011 roku rządowa komisja sędziego Charbonneau. Sprawdza m.in. wszystkie zamówienia publiczne w prowincji Quebec w ostatnich 15 latach. Raport końcowy ma być opublikowany jeszcze w tym roku.