Ewangelizacja w Kanadzie – podziękowanie o. Marka Skiby OMI

Polacy w Kanadzie Series czer 18, 2013 at 12:14 pm
Kochani! Bogu niech będą dzięki za naszą wspólną ewangelizację w Kanadzie, gdzie św. Eugeniusz de Mazenod (Założyciel Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej) posłał przed laty swoich pierwszych współbraci do głoszenia Dobrej Nowiny o ukrzyżowanym i zmartwychwstałym Jezusie Chrystusie wśród Indian i Eskimosów. Cześć Maryi Niepokalanej za jej Towarzystwo i niezwykle skuteczną opiekę.
Każdy dzień mojego pobytu w Kanadzie, obfitował w spotkania grup rodzinnych i wspólnot zaprzyjaźnionych czy pragnących poznać historie i dzieła “Domu Chleba” w Polsce. W niedziele  ewangelizowaliśmy w parafiach pw.: “Chrystusa Króla” na Lakeshore Blvd i w parafii,  “Matki Boskiej” na Davenport Rd. w Toronto. Pragnę serdecznie podziękować Księżom: O. Józefowi Wąsikowi i O. Stanisławowi Moszkowiczowi (u którego przeżyliśmy także pierwszą sobotę miesiąca z całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu i pierwszy piątek miesiąca), za ich otwarte serca i drzwi kościoła. Najbardziej jednak dziękuję świeckim wiernym, za ich świadectwo wiary i doznaną serdeczność.
Dziękuję Tadeuszowi Lisowi i Ani Łabieniec z ( Telewizji Polonia w Toronto ), za możliwość udzielenia wywiadu o “Bethlehem Osłowskim” (program będzie można obejrzeć za około trzy tygodnie w polish studio na yootube). Dziękuje także redaktorowi Andrzejowi Kumorowi z największej torontońskiej gazety dla Polaków – “Goniec”, za umieszczenie informacji o naszej ewangelizacji oraz za przeprowadzenie dwóch wywiadów na temat cudów “Domu Chleba” (można poczytać na: www.goniec.net – kliknąć na podtemat – wywiady; można tez szukać na: www.bejsment.com – w gazecie – “ Wiadomości” ). Dziękuję także państwu Krystynie i Ryszardowi Piotrowskim z redakcji radia “Polonia” w Toronto za dwie audycje radiowe i okazaną życzliwość (można odsłuchać na: radiopolonia.ca; 30. 05. 2013 i 02. 06. 2103 ).
Dzielę się także radością, iż w sobotę, 08 czerwca br. we wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, podczas spotkania najbardziej zaangażowanych podsumowującego ponad trzytygodniową ewangelizację – swoje półroczne “Obietnice” złożyło 6 osób, a roczne “Zobowiązania” 7 osób. Tym samym została zainaugurowana wspólnota Towarzystwa Maryi Niepokalanej na kontynencie amerykańskim, Alleluja! Nasze kanadyjskie Towarzystwo odbyło już pierwsze, z comiesięcznych spotkań modlitewnych, modląć się Brewiarzem. Sa to drugie wtorki każdego miesiąca. Na pierwszy raz, udział wzięło 8 osób. Chwała Panu!
Przed nami ewangelizacja na Syberii. Jedziemy z kilkoma osobami przygotować parafię “Wierszyna” (za Irkuckiem) na 100 lecie istnienia. Polecam modlitwie to wydarzenie, jak również osobę drogiego nam Biskupa Stefana Cichego, który wciąż pozostaje w szpitalu i bardzo cierpi. W telefonicznej rozmowie pobłogosławił całe Towarzystwo i nasze ewangelizacje oraz zapewnił, że przeżywane cierpienie ofiaruje w naszej intencji.
Dzielę się także radością z częściowo zakończonego ogrodzenia pod pole namiotowe dla młodzieży na “Młyn-Fest” oraz z postępu prac projektowych “Chaty Chlebowej” (został zakończony pierwszy z trzech etapów, a mianowicie ukończono projekt, który złożę w stosownym urzędzie w piątek, 14. 06. 2013r.). Po powrocie z Syberii (otrzymałem już słowne zapewnienie Naczelnika Nadzoru Budowlanego), gdzieś po połowie lipca odbiorę zatwierdzenie przez władze budowlane. Po zakończonym “Młyn-Feście” (22-29.07.br.), na początku sierpnia, jak Pan pozwoli przechodzimy do trzeciego etapu – wbijając pierwszy szpadel w ziemie pod budowę “Chaty Chlebowej” zastępującej dotychczasową scenę muzyczną, podest do tańca chrześcijańskiego z możliwością przeżywania Eucharystii, prowadzenia formacji i spędzania rekreacji dla ponad 250 osób jednocześnie. Alleluja! “Chata Chlebowa” prawdopodobnie będzie nosiła imię Sługi Bożego Brata Antoniego Kowalczyka OMI, który większość swojego zakonnego życia przeżył w Kanadzie. Nazywano go Bratem “Ave Maria”.
Na koniec jeszcze raz dziękuję Bożence Lutsepp, Jej rodzinie oraz najbliższym współpracownikom (z Beatką, Halinką, Aldonka, Agnieszką, Stasiem i tyloma innymi oddanymi kochanymi ludźmi) za niezwykłą determinację i konsekwencję w przygotowaniu programu ewangelizacji, z zaangażowaniem mediów, a szczególnie wydarzenie “Bankietu na rzecz Chaty Chlebowej”, których echa nie milkną w szerokich kręgach wielkiej rodziny Polonii Kanadyjskiej.
Niech Pan błogosławi całe Towarzystwo Maryi Niepokalanej+M, o. MAREK SKIBA OMI
Ps/ pobłogosławiłem też nasz najnowszy samolot – “Dreamliner” 787, który w drugim swoim kursie szczęśliwie przetransportował blisko 300 pasażerów z Kanady do Polski.