Były premier rezygnuje by reprezentować Indian

Historia Kanady Kanada Series czer 19, 2013 at 11:48 am
Bob Rae

Bob Rae

Były premier Ontario, a do niedawna pełniący funkcję tymczasowego lidera prowincyjnych Liberałów, 64-letni Bob Rae poinformował dzisiaj o ustąpieniu z funkcji posła do parlamentu federalnego z okręgu Toronto Centre.

Rae uprzedził swoich partyjnych kolegów o rezygnacji podczas dzisiejszego zebrania partyjnego. Nie powiedział dokładnie, kiedy ustąpi z urzędu ale jest prawdopodobne, że nie wróci do pracy po wakacyjnej przerwie parlamentarnej.

Ostatnio Bob Rae podjął się roli negocjatora w imieniu plemion Pierwszych Narodów w ich rozmowach z rządem dotyczących rozszerzenia inwestycji przemysłu wydobywczego na terenach indiańskich Północnego Ontario. Prawdopodobie jego decyzja wiąże się z obawą o zaistniały konflikt interesów.

Bob Rae i Rada Plemienna Indian Mattawa, którą reprezentuje on obecnie w negocjacjach z rządem, którego niegdyś był premierem

Bob Rae i Rada Plemienna Indian Mattawa, którą reprezentuje on obecnie w negocjacjach z rządem, którego niegdyś był premierem

Urodzony 2 sierpnia 1948 w Ottawie Bob Rae swe życie polityczne rozpoczął w partii NDP. W latach 1978-1982 był posłem do kanadyjskiego parlamentu, a od 1982 do 1996 był przewodniczącym swojej partii w prowincji Ontario, zasiadając w parlamencie prowincji. Po zwycięstwie swojej partii w wyborach prowincjalnych w 1990, był premierem Ontario do 1995. Po przegranych wyborach zrezygnował z kierowania partią i zasiadania w parlamencie w 1996, i zaczął pracować w sektorze prywatnym. W późnych latach 90. opuścił szeregi partii NDP, następnie stał się jej krytykiem.

Od 2002 zaczął wracać do aktywnego życia politycznego, wiążąc się tym razem z Partią Liberalną, 5 kwietnia 2006 oficjalnie prosząc o jej członkostwo. 24 kwietnia 2006 ogłosił że będzie ubiegał się o urząd przewodniczącego partii. W grudniu 2006, podczas konwencji partii, uzyskał trzecie miejsce (przewodniczącym został Stéphane Dion). Po porażce Rae ogłosił że będzie ubiegał się o miejsce w kanadyjskim parlamencie. 17 marca 2008 wygrał wybory uzupełniające w okręgu Toronto Centre zdobywając mandat poselski. Teraz z niego rezygnuje.