CFI-400945 – kanadyjska nadzieja dla chorych na raka

Historia Kanady Kanada Series czer 19, 2013 at 11:24 am
Doktor Tak Mak, naukowiec  pracujący w The Campbell Family Institute for Breast Cancer Research w Princess Margaret Hospital

Doktor Tak Mak, naukowiec pracujący w The Campbell Family Institute for Breast Cancer Research w Princess Margaret Hospital

Kanadyjscy naukowcy, we współpracy z Amerykanami opracowali nowy lek, który może stanowić przełom w leczeniu wielu rodzajów agresywnych postaci raka.
Lek, znany obecnie jako CFI-400945 niszczy enzym biorący udział w niektórych nowotworach raka piersi, jajnika, jelita grubego, trzustki i raka prostaty.
W tekstach przeprowadzanych na specjalnie wyhodowanych myszach laboratoryjnych z wszczepionym rakiem ludzkiej piersi i rakiem jajnika CFI-400945 “działał spektakularnie”, jak twierdzi doktor Tak Mak z Princess Margaret Cancer Centre.
Naukowiec jest wciąż ostrożny w prognozowaniu. Doskonałe wyniki badań na myszach rokują nadzieję, ale nie gwarantują, że ludzkie nowotwory będą reagowały dokładnie w ten sam sposób.
- Naszym celem i marzeniem jest znalezienie lekarstwa, ale lek jeszcze nie jest gotowy – mówił Mak na konferencji prasowej w Toronto – Przed nami jeszcze daleka droga. Nie chcemy lekkomyślnie obiecywać i tworzyć nadziei, zanim nie osiągniemy celu.
Mimo tych zastrzeżeń zarówno doktor Mak, jak i jego współpracownik, doktor Dennis Slamon z University of California z Los Angeles są podekscytowani wynikami, jakie w zwalczaniu raka osiąga stworzony przez nich preparat.
Naukowcy zwrócili się do US Fodd and Drug Administration i do Health Canada o zezwolenie na rozpoczęcie testów leku na małej grupie pacjentów, by sprawdzić jego działanie na ludziach i upewnić się, czy jest bezpieczny i działa tak, jak zakładają naukowcy.
CFI-400945 jest lekiem nowej generacji, które działają inaczej niż dotychczasowe sposoby zwalczania nowotworów.
Tradycyjna chemioterapia atakuje szybko dzielące się komórki nowotworowe. Jednak leki te również niszczą całkowicie zdrowe komórki organizmu, co prowadzi często do poważnych skutków ubocznych. I często też mimo zastosowania chemioterapii i zniszczenia komórek rakowych, po pewnym czasie one się odradzają.
Okazuje się, że o wiele skuteczniejsze może być stworzenie leków specjalnie przeznaczonych dla poszczególnych rodzajów nowotworów. Leczenie uniwersalne, na wszystkie ich rodzaje nie jest tak skuteczne. – twierdzi doktor Slamon, wyjaśniając dlaczego naukowcy pracują by stworzyć różne rodzaje leków, które będą niszczyły tylko komórki nowotworowe, pozostawiajac zdrowe w spokoju.
Jeśli FDA i Health Canada wyrażą zgodę na badania, naukowcy zaczną podawać lek około 30 ochotnikom z rakiem piersi i jajnika, by sprawdzić jak silna dawka może być tolerowana przez ludzki organizm i od jakiego momentu staje sie toksyczna dla całego organizmu pacjenta.
Obaj naukowcy mają nadzieję na rozpoczęcie badań przed końcem tego roku. Jeżeli wypadną pomyślnie, to być może w ciągu dziesięciu lat lek zostanie dopuszczony do powszechnego użytku.
Nad lekiem pracowało w sumie 100 naukowców z Toronto i Los Angeles. Pewien udział w jego powstaniu mają też naukowcy z Chin. Do tej pory na badania nad jego powstaniem wydano 40 milionów dolarów.  Pieniądze pochodziły ze źródeł pozarządowych, z prywatnych fundacji o korporacyjnych darowizn.