Gołąb transpacyficzny

Kanada Series czer 26, 2013 at 6:54 pm

zz golabOrnitolodzy przechwycili gołębia pocztowego który przyleciał ponad Oceanem Spokojnym z Japonii do Kanady. Ptak przebył 8000 km.

Zwyczajny gołąb pocztowy ma zasięg około 650 km, bardzo dobry ok. 1000 km. Ptak wylądował  w wojskowej bazie lotniczej na wyspie Vancouver w Kolumbii Brytyjskiej. Właścicielem rocznego gołębia jest 73-letni japoński emeryt, hodowca gołębi pocztowych Hiroyasu Takasu. Wypuścił go 9 maja podczas startu do wyścigu na dystansie 1000 km.

- Straciłem nadzieję, że jeszcze kiedykolwiek go ujrzę, byłem przekonany, że nie żyje – powiedział  Hiroyasu Takasu gdy otrzymał informację od kanadyjskich ornitologów. Było to możliwe ponieważ ptak miał tabliczkę z jego nazwiskiem i numerem telefonu.

- Jesteśmy przekonani, że gołąb przyleciał z Japonii przypadkowo, nie miał takiego zamiaru, prawdopodobnie został porwany przez burzę, a potem odpoczywał na statkach handlowych napotykanych po drodze – powiedział Reg Westcott z organizacji Mountainaire Avian Rescue Society.

Właściciel nie zgodził się na odesłanie ptaka samolotem do Japonii ponieważ kosztowałoby go to zbyt drogo. W tej sytuacji ptak pozostanie w Kanadzie. – Mamy nadzieję, że jego potomstwo osiągnie mistrzostwo w wyścigach długodystansowych – powiedział Westcott.