Nowy kanadyjski paszport

Historia Kanady Kanada Series czer 29, 2013 at 8:00 am

nowy paszportŚwięto Kanady jest dobrą okazją do wprowadzenia nowo zaprojektowanego biometrycznego kanadyjskiego paszportu – uznało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Nowy kanadyjski dokument podróży będzie miał bardziej estetyczną i zmodyfikowaną szatę graficzną z nadrukami wodnymi przedstawiającymi symbole Kanady takie jak na przykład RCMP, Terry Fox czy pomnik bitwy pod Vimy Ridge. Znaki wodne stanowią jednocześnie część zabezpieczeń paszportu, które mają na celu utrudnienie jego podrobienia czy fałszowania. Innym takim zabezpieczeniem będzie elektroniczny chip, w którym będą przechowywane dane osobowe użytkownika paszportu.
paszport236 – stonicowy nowy paszport będzie – i tu ciekawostka – i droższy i… tańszy. Do tej pory bowiem wydawano paszporty z pięcioletnim terminem ważności. Taki paszport kosztował 87 dolarów. Nowy paszport będzie o 33 dolary droższy. Ale po raz pierwszy będą też – na życzenie wydawane paszporty o 10-letnim terminie ważności. Takie dokumenty będą dostępne za 160 dolarów, a więc w przeliczeniu na okres funkcjonowania paszportu będzie o 14 dolarów tańszy.
Minister Spraw Zagranicznych John Baird usprawiedliwiając zmianę ceny podkreślił, że od ponad dziesięciu lat, to znaczy od 2001 roku opłata za paszport nie wzrastała i ministerstwo musiało dopłacać do całęgo procesu wydawania nowych paszportów.
pasport 3Kanada jest ostatnim krajem z grupy G-7, który wprowadził biometryczne zabezpieczenia paszportowe. Chipy są częścią dokumentów podróży wydawanych ponad 100 krajach, w tym w USA, Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Polsce.
Zabezpieczenie jest potrzebne, bo kanadyjskie pszporty są cennym towarem na rynku fałszerzy dokumentów, ponieważ pozwalają na bezwizowy wjazd do bardzo dużej ilości państw.
Kanadyjskim paszportem też bardzo chętnie posługują się obce służby wywiadowcze jak na przykład Mossad z Izraela, który używał kanadyjskiego dokumentu przy przeprowadzaniu swoich zagranicznych operacji. Służba wywiadowcza Kanady CSIS poinformowała niedawno posłów, że muzułmański Hezbollah aktywnie poszukuje agentów z kanadyjskim paszportem.