Zjechali do Toronto i maszerują

Lokalnie Series czer 30, 2013 at 2:22 am

dyke4W weekend centrum Toronto opanowały osoby deklarujące się jako “mniejszości seksualne” i ich sympatycy. Niedzielną Pride Parade poprzedził sobotni Pride Toronto Dyke March – czyli marsz lesbijek, w którym uczestniczyła urzędująca obecnie i deklarująca swoje seksualne upodobania premier Ontario Kathleen Wynne.
Jak pisze reporter “The Toronto Sun” wśród uczestniczek marszu przebojem stała się zaśpiewajka, której głównym motywem był refren: “Jesteśmy tu, bo jesteśmy ciotami” (We are here, we are queer).
- Nam bardzo sprawnie wychodzi to śpiewanie, mamy jakieś już doświadzcenie. Wiele z nas się z tego cieszy – zwierzyła się 29-letnia Katy Standen.
Standen była ze swoją przyjaciółką, 33-letnią Maggie Kczor, która uczestniczy w Marszu Lesbijek po raz pierwszy. Ma też zamiar wziąć udział w dzisiejszej Pride Parade. Dla Kczor wszystko jest nowe.
dyke2
- To jest coś, czego jeszcze nigdy w życiu nie doświadczyłam – mówi Kczor – To jest mój pierwszy Pride Day, więc zobaczę jak to naprawdę wygląda.
Kevin Beaulieu, dyrektor wykonawczy Pride Toronto stwierdził na wiecu poprzedzającym Dyke March, że ma on na celu zwrócenie uwagi na problemy środowiska lesbijek i osób transseksualnych, zaprezentowanie ich szerszej społeczności.
Atmosfera przed Pride Parade jest trochę bardziej napięta niż w poprzednich latach, ponieważ do kilku uczestników uroczystości dotarły anonimowe groźby.
W związku z nimi policja wzmocniła środki bezpieczeństwa, które i tak są spore, w związku z udziałem w całej imprezie premier Ontario.
Listy z pogróżkami przekazano do redakcji CityNews i CBC w piątek. Treści listów policja nie chciała ujawnić, zasygnalizowano tylko, że dotyczą udziału w Paradzie Kathleen Wynne.
“Energicznie poszukujemy nadawców tych listów. Podjęliśmy też ocenę bezpieczeństwa niedzielnej imprezy i podjęliśmy stosowne kroki” – stwierdzono w policyjnym komunikacie.
Dyrektor Beaulieu oznajmił, że nie ma żadnych zmian w harmonogramie Pride Parade w związku z ujawnionymi pogróżkami.
- Przygotowujemy naszą Paradę dużo wcześniej. Praktycznie przez cały rok współpracujemy z władzami miasta i z policją. Bezpieczeństwo uczestników parady jest naszym priorytetem. – powiedział Beaulieu – Mamy 1200 wolontariuszy, którzy będą pomagać policji w utrzymaniu porządku i bezpieczeństwa.

Przedsięwzięcie jest duże. Do Toronto na Pride Parade zjeżdżają przedstawiciele mniejszości seksualnych z całej Ameryki Północnej. Sporo jest też gości z innych części świata. W zeszłym roku z tej okazji w Toronto gościło 1200000 osób. W tym roku organizatorzy spodziewają się znacznie więcej.
Jakby ktoś chciał się znaleźć w tym tłumie, popatrzeć lub pouczestniczyć – informujemy, że parada zacznie się o drugiej po południu i prawdopodobnie skończy się o czwartej. Uczestnicy rozpoczną swój marsz na skrzyżowaniu Bloor St. E. i Church St. i pomaszerują Yonge St. na południe do Dundas Square (skrzyżowanie Yonge i Dundas).