Gigantyczna eksplozja i pożar w małym quebeckim miasteczku

Kanada Series lip 6, 2013 at 1:59 pm

Lac-Megantic2Duża część niewielkiego miasteczka Lac-Megantic, położonego około 250 kilometrów na wschód od Montrealu została zburzona, po tym, jak pociąg wiozący 73 cysterny z ropą naftową wykoleił się i stanął w płomieniach.
Płomienie i kłęby dymu widać było z daleka jeszcze kilka godzin po wypadku.
Około 1000 osób zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów. Niektórzy z nich zaginęli, choć przedstawiciel quebeckiej policji Lt. Michel Brunet zastrzegł, że jest zbyt wcześnie, by mówić o jakichkolwiek ofiarach katastrofy.
Lac-MeganticMieszkańcy miasteczka poszukują swoich przyjaciół i znajomych w obawie, czy któremuś z nich coś się nie stało.
- Powiedziano nam, że niektórych ludzi brakuje, ale mogli wyjechać z miasta albo być na wakacjach – powiedział lt. Brunet na konferencji prasowej – Sprawdzamy wszystko, na razie nie trafiliśmy na żadne ofiary zdarzenia.
Ludzie organizują się by sobie nawzajem pomagać. W miejscowej szkole stworzono  ośrodek pomocy dla osób, które musiały opuścić swoje domy.
- To straszne – mieszkaniec  Lac-Metgantic, Claude Bedard opisuje wybuchy, które nastąpiły po wykolejeniu pociągu – Nigdy nie widziałem czegoś podobnefo. Sklep Metro, Dollarama, całe centrum handlowe, wszystko co tam było, tego już nie ma!
Część paliwa z wylkolejonego pociągu wylała się do przepływającej w pobliżu rzeki Chaudiere.
Przedstawiciel urzędu zajmującego się ochroną środowiska narutalnego Environment Quebec, Christian Blanchette powiedział, że zainstalowano mobilne laboratorium do monitorowania jakości powietrza, ponieważ obszar wokół pożaru jest mocno zadymiony. W związku z wyciekiem ropy naftowej do rzeki i jeziora poradził dużą ostrożność w korzystaniu z tych źródeł zaopatrzenia w wodę.