Kanadyjska kolej pod lupą kontrolerów. Szkoda, że po katastrofie a nie przed.

Kanada Series lip 8, 2013 at 6:44 am

katastrofaKatastrofa w Lac-Megantic zwróciła uwagę na bezpieczeństwo transportu kolejowego w Kanadzie. Okazuje się, że nie jest on w najlepszym stanie. Właściwie, w świetle tego, co piszą media to, co się wydarzyło w quebeckim miasteczku było do przewidzenia. Nie tak dawno, bo 29 czerwca w Calgary doszło do wykolejenia pociągu z cysternami ropy na moście w Calgary. Pod koniec maja po wykolejeniu pociągu w Saskatchewan doszło do wycieku ponad 600 baryłek ropy naftowej. Ministerstwo Transportu rutynowo kontroluje linie kolejowe, stan torów, przestrzeganie przepisów. Wydaje się to jednak niewystarczające.
Kolejarze zrzeszeni w Canadian Railway Association mówią, że ilość transportowanej ropy naftowej wzrosła w ciągu ostanich lat o 28 tysięcy procent! To jest nieprawdopodobnie wielka zmiana ilościowa i jakościowa dla kolei. Z jednej strony to są ogromne pieniądze do zarobienia, z drugiej – wyzwania techniczne i logistyczne, przed jakimi kanadyjska kolej nie stała.
Alternatywą dla transportu kolejowego byłaby budowa rurociągów, ale budzą one ogromne sprzeciwy i emocje w społeczeństwie, które obawia sie, że ich budowa spowoduje degradację środowiska naturalnego.
Przed koleją stają więc kolejne wielkie wyzwania, bo ilość wydobywanej ropy z piasków bitumicznych będzie rosła z roku na rok. Prezydent kolejowej organizacji Michael Borque twierdzi, że koleje stały się komplementarnym rozwiązaniem transportu ropy w stosunku do rurociągów i – biorąc pod uwagę koszty budowy rurociągów, znacznie tańsza. Zwiększenie transportu wymaga jednak dodatkowych inwestycji i zwiększonego wysiłku organizacyjnego – twierdzi Borque.
Katastrofa w Lac-Megantic spowodowała, że wszyscy patrzą  na transporty kolejowe jak na poważne zagrozęnie, tymczasem bezpieczeństwo przewozu kolejowego jest niezwykle wysokie i wynosi – według danych statystycznych 99,9977 procent – twierdzą kolejarze.
Ironią losu jest to, że tydzień przed katastrofą parlament uchwalił nową ustawę o poprawie bezpieczeństwa transportu kolejowego, która nakłada na przedsiębiorstwa kolejowe nowe przepis dotyczące bezpieczeńśtwa, a Zarządowi Bezpieczeństwa Transportu (Transportation Safety Board) zwiększa obowiązki i daje większe uprawnienia. Wszystkie te nowe przepisy mają na celu poprawę bezpieczeństwa transportu kolejowego i jego efektywność.
Premier Harper po katastrofie w Lac-Megantic zapowiedział, że Transportation Safety Board wraz z policją przeprowadzą drobiazgowe śledztwo w sprawie przyczyn zdarzenia. Wszystko w celu wyciągnięcia wniosków i zapobieżenia podobnym wypadkom w przyszłości.