Lech Prusiński – działacz społeczny, konsultant imigracyjny

Odeszli ostatnio Series lip 11, 2013 at 4:26 pm
Lech Prusiński

Lech Prusiński

We wtorek w nocy wieku 65 lat zmarł na zawał serca Lech Witold (Les) Prusiński, powszechnie znany w Toronto działacz polityczny i społeczny, konsultant imigracyjny, z wykształcenia prawnik.

Urodził się 31 marca 1948 roku w Gdańsku. Idąc w ślady ojca, warszawskiego prawnika, podjął studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, które ukończył w 1972 roku, a następnie rozpoczął pracę jako kurator zawodowy dla nieletnich w Wydziale IV (nie procesowym) dla m. st. Warszawy. W tym samym czasie był jednym z dwóch organizatorów pierwszych wakacyjnych obozów letnich dla młodzieży podsądnej.

Do Kanady przybył w roku 1975. Pracując początkowo w fabryce jako mechanik – przewodniczył zakładowemu związkowi zawodowemu J.U.E. W roku 1981 założył Biuro Pomocy Nowoprzybyłym do Kanady, którym kierował. Od 1983 zostaje konsultantem imigracyjnym w firmie Euro-Can Enterprises.

Jednocześnie aktywnie udziela się społecznie, jest jednym z założycieli Polish Canadian Action Group (PCAG), długoletnim prezesem i wiceprezesem  tej organizacji. Współorganizował dwa strajki głodowe przed Konsulatem PRL w Toronto, w których jednocześnie brał udział. Jako koordynator Kanadyjskiej Konfederacji Organizacji popierających „Solidarność“ (CC SSO), został umieszczony przez reżim Jaruzelskiego na liście niepożądanych w Polsce cudzoziemców.

Członek Komisji Wyborczej w Toronto w wyborach prezydenckich 1990 roku. Członek SPK, Koła Nr 20, przez kilka kadencji członek Komisji Rewizyjnej. Członek Zarządu Głównego Związku Narodowego Polskiego w Kanadzie, członek Komisji Spraw Spornych przy ZG ZNPwK. Członek Dyrekcji Prasowej „Głosu Polskiego“.

Odznaczony Brązowym Krzyżem ZNPwK, dwukrotnie ontaryjskim odznaczeniem za działalność społeczną (5 i 10 lat).

Jego pasją były narty i windsurfing. Jako instruktor narciarski drugiego stopnia prowadził zajęcia w Blue Mountains. Pozostawił żonę i dwóch synów.

Oficjalny pogrzeb odbędzie się w Polsce.

Czuwanie: w domu pogrzebowym Turner & Porter, 2357 Bloor St. W. (przy Runnymede),  w niedzielę, 15 lipca, w godz. 18:00-21:00.

Msza św. żałobna: w poniedziałek 15 lipca o godz. 10:15, w Kościele św. Kazimierza przy Roncesvalles Ave. w Toronto.

Uroczyste pożegnanie: w poniedziałek, 15 lipca, ok. godz. 12:00 w siedzibie ZNPwK przy 71 Judson w Etobicoke.