Lac-Megantic: mapa śmierci

Historia Kanady Kanada Series lip 13, 2013 at 4:49 pm
zz mapa

Po rozmowach z ocalałymi, gazeta „The Toronto Star“ opracowała „mapę śmierci“ w Lac-Megantic

Jak dotąd, wybuch a następnie pożar w katastrofie w Lac-Megantic zabił 35 osób, choć formalnie zientyfikowano tylko 7 i podejrzewa się, że pełna liczba ofiar wzrośnie do 50.

Złożony z pięciu lokomotyw i 72 wagonów-cystern pociąg, który przewoził ropę z amerykańskiego stanu Północna Dakota do wschodniej Kanady, został odstawiony na bocznicę na noc w odległości 13 kilometrów od Lac-Megantic.

Na krótko przed godz. 1 skład zaczął się staczać po pochyłości i wykoleił się w centrum miasta. Cztery zawierające po ponad 100 tys. litrów ropy cysterny zapaliły się i wybuchły. Eksplozje i wywołany nimi pożar spowodowały znaczne zniszczenia w liczącym 6 tys. mieszkańców miasteczku, położonym około 250 kilometrów na wschód od Montrealu.

Była to najtragiczniejsza w skutkach katastrofa kolejowa w Kanadzie od blisko 150 lat. W 1864 roku zginęło 99 osób, gdy pociąg wpadł do rzeki.

Burmistrz miasteczka Lac-Megantic wezwał turystów, by nie omijali jego miasteczka. Niesamowicie urokliwe okolice oddalonego 300 km na wschód od Montrealu miasteczka były rajem dla wtajemniczonych. Teraz przerażające zdjęcia z tragicznej katastrofy spowodowały exodus turystów. Burmistrz wzywa pozostałych, aby nie odwoływali swych rezerwacji, bo miasto jest wciąż wstanie zapewnić mnóstwo atrakcji, w tym jedną koszmarną – czyli miejsce tragedii.