Mandat za parking podczas ulewy stulecia: $350

Lokalnie Series lip 13, 2013 at 9:24 pm

zz mandatPodczas historycznie rekordowej ulewy, jak przeszła przez GTA w miniony poniedziałek, woda płynąca po ulicach wartkimi strumieniami spowodowała zalanie i unieruchomienie setek samochodów.

Karen Burton z Brampton była jedną z tych osób, której zalany samochód po prostu nie chciał zapalić. Kobieta przepchnęła go więc z ulicy na parking banku RBC, zostawiając odręczną informacją napisaną flamastrem na duże kartce papieru: „Auto unieruchomione z powodu pogody, proszę nie wypisywać mandatu“. Plus numer telefonu.

Kiedy powróciła po auto następnego dnia o 4.55 rano, okazało się, że nie wysłuchano jej prośby. Za wycieraczką wisiał mandat na $350 dolarów wypisany przez prywatną firmę mandatową. Takie praktyki zabronione są już w Toronto, ale w Brampton – jak widać – są standardem.

Karen Burton nie zapłaci mandatu, ponieważ uważa, że okoliczności przemawiają na jej korzyść: – Jak często mamy takie nawałnice? Mieszkam w Toronto od 1980 i nigdy czegoś podobnego nie przeżyłam. Nie można było nie zauważyć mojej prośby. Ta osoba nie ma żadnych skrupułów.

Mandat nie został wypisany przez funkcjonariuszy miasta Brampton ale przez prywatną firmę nazywającą się Parking Control Unit. Wzywa ona do zapłacania należności przed 6 sierpnia, ponieważ im szybciej… tym taniej!

Okazuje się, że jeśli mandat zostanie zapłacony w ciągu pierwszych 4 dni od wypisania  wówczas można skorzystać ze zniżki i zapłacić tylko $25. Jeśli w ciągu 10 dni – mandat kosztuje już $75. Za niezapłacenie grozi – według informacji na mandacie: wezwanie do Sądu Spraw Drobnych (Small Claims Court) oraz obniżenie wiarygodności kredytowej.

Opłacenie mandatu pani Burton zaoferował w końcu bank RBC, powołując się na „wyjątkową sytuację pogodową“. Rzecznik RBC oświadczył przy okazji, że bank zrezygnował z usług firmy Parking Control Unit.

Ale żywotne pozostaje pytanie, co do roli prywatnych firm mandatowych: czy są one konieczne, czy nie nadużywają władzy i czy działają w zgodzie z prawem?

Na terenie Toronto ich działalność została zakazana, jednakże w Brampton mają przyzwolenie na działalność. Mało tego, miasto od czasu do czasu korzysta z ich usług.