Mississauga legalizuje wynajmowanie suteryn ale nie za darmo

Lokalnie Poradnik Series lip 14, 2013 at 9:51 pm

zz bejsmentRada Miejska Mississaugi zaaprobowała plan zalegalizowania wynajmowania mieszkań w domach mieszkalnych, co przeważnie dotyczy wynajmu suteryn. Doszło do tego, ponieważ zezwala już na to obowiązujące w Ontario prawo.

- Umożliwi to na łatwiejszy i bezpieczniejszy dostęp do wynajmowanych mieszkań dla osób, które chcą w tym mieście mieszkać – twierdzi Ed Sajecki, miejski Komisarz ds. Planownia i Rozbudowy.

W swoim wywiadzie dla portalu  “CanIndia.com”, Heather McDonald, dyrektorka wydziału mieszkaniowych inicjatyw strategicznych przy Radzie Miejskiej Mississaugi zapowiedziała zalegalizowanie wynajmowanych w tym mieście suteryn popularnie nazywanych bejsmentami. Dotychczas oficjalnie nie wolno było ich wynajmować.

Miasto zamierza jednak kontrolować ten proces przez wydawanie specjalnych zezwoleń (licencji). Aby je otrzymać, właściciel musi spełniać kilka wymogów.

Miasto rozróżnia dwa dopuszczalne rodzaje wynajęć:

1. Owner Occupied – kiedy właściciel mieszka w tym samym domu ale wynajmuje piwnicę. Koszt zezwolenia wyniesie w tym przypadku $500 za pierwszy rok i po $250 za następne.

2. Investment Dwelling – czyli dom, w którym właściciel nie mieszka. Zezwolenie kosztuje $1000 za pierwszy rok i $500 za każdy następny. W tym przypadku należy spodziewać się do trzech inspekcji rocznie w celu sprawdzenia czy przestrzegane są przepisy bezpieczeństwa (zwłaszcza przeciwpożarowe) czy mieszkanie jest ubezpieczone, czy ma odpowiednie wymiary i czy zapewniony jest parking..

Apartament w suterynie definiowany jest jako samodzielne mieszkanie z własną łazienką, kuchnią oraz sypialnią. Jeśli zamieszkuje go część rodziny właściciela, wówczas urzędowe zezwolenia ani opłaty nie są konieczne.

W wielu różnych miejscach w Regionie Peel nie jest legalne dzielenie domu na osobne mieszkania, co się staje praktyką wśród wielokopoleniowych rodzin imigranckich, zwłaszcza z południowej Azji. Wymagane jest wówczas specjalne, osobne zezwolenie od władz miasta, które wydawane jest jednak tylko dla niektórych dzielnic.

- Wiemy że w Missaudze są tysiące nielegalnie wynajmowanych mieszkań – mówi Heather McDonald. – Chcemy zachęcić ich właścicieli do legalnej rejestracji. Muszą wiedzieć, że ponoszą ogromne ryzyko, gdyż w przypadku nieszczęścia, firmy ubezpieczeniowe odpowiedzą negatywnie na roszczenia. Ponadto zalegalizowanie wynajmowanego mieszkania podnosi wartość rynkową całego domu. Nie będziemy jednak nękać ludzi niespodziewanymi inspekcjami, bo to nie nasze zadanie. Nie będziemy również reagować na anonimowe donosy. Będziemy podejmować odpowiednie działania wyłącznie wtedy, gdy złożona zostanie formalna skarga.