Przyjdźcie do nas, trzymamy w szafie rakietę ziemia-powietrze!

Kanada Series Top News lip 14, 2013 at 2:29 am

b3W Brytyjskiej Kolumbii, gdzie ogłoszono amnestię dla osób nielegalnie posiadających broń, pod warunkiem, że tę broń zwrócą, policjanci ze zdumieniem odebrali informację od rodziny, która na posterunek policji zgłosiła, że posiada… prawie dwumetrowy pocisk rakietowy typu ziemia – powietrze, za pomocą którego można byłoby zestrzelić samolot.
Rodzina z Abbotsford, która dostaczyła rakietę twierdziła, że jest to pozostałość po ich dalekim krewnym, który z kolei dostał ją w prezencie od swojego znajomego, który w czasie jakiejś służby wojskowej za granicą  przemycił ją do Kanady, jako swoiste wojenne trofeum i pamiątkę. Przez wiele lat rakieta leżała w mieszkaniu sentymentalnego żołnierza na półce w szafie, zanim stała się orginalnym prezentem urodzinowym i też wylądowała w szafie. w której przeleżała ponad dziesięć lat.

Wśród prawie dwóch tysięcy sztuk broni odzyskanych przez policję są rzeczy historycznie wartościowe – na przykłąd bagnety z 1800 roku, ciężki karabin masznowy z okresu pierwszej wojny światowej, karabiny z tego samego okresu. A poza tymi ciekwaymi eksponatami były już współczesne pistolety, karabiny i strzelby oraz 31 tysięcy sztuk amunicji.
b2Amnestia trwałą od 1 do 30 czerwca i miała na celu ułatwienie ludziom pozbycia się udokumentowanej jak i nieudokumentowanej broni palnej bez poniesienia jakichkolwiek konsekwencji prawno-cywilnych, pod warunkiem, że za pomocą broni przekazanej policji nie popełniono przestępstwa. W praktyce cała akcja była skierowana do uczciwych obywateli, którzy w nieprzemyślany sposób znaleźli się w posiadaniu broni. Można się domyślać, że prawdziwi przestępcy nie zgłosili się na policję i swojej broni nie oddali.
Mimo to policjanci zadowoleni są z rezultatów całej akcji.
- Broń palna, to niebezpieczne i śmiertelne urządzenie i dobrze się stało, że część z niej wyszła z obiegu – stwierdziła Prokurator Generalny BC Suzanne Anton – Nawet jeżeli stanowiła ona element swoistej domowej kolekcji i nie była przechowywana w zamiarze jej użycia, mogła być skradziona, lub też śmiertelnie poranić na skutek tragicznej pomyłki lub splotu okoliczności.
b1Constable Jeff Palmer z posterunku policji West Vancouver wskazując na niebezpieczeństwo związane z istnieniem broni, która nie znajduje się pod właściwym nadzorem przytoczył przykład grupy małych dzieci, które przyniosły na posterunek naładowany sześcioistrzałowy rewolwer Webley kalibru 45 znaleziony w lesie. Nie trzeba chyba dodawać co mogłoby się stać, gdyby dzieci zechciały się pistoletem pobawić.
Zaskakująca była ilość zwróconych karabinów używanych przez kanadyjskich żołnierzy w czasie drugiej wojny światowej i wojny koreańskiej. Były też niezwykłe perły, jak najwyższej klasy rosyjski karabin snajperski.
To już kolejna amnestia ogłoszona w BC. W latach 1997 i 1998 zwrócono ponad 2500 sztuk broni i 100 tysięcy sztuk amunicji, w 2006 roku policji przekazano 3200 pistoletów i karabinów.
A swoją drogą – kto wie, może za parę lat, podczas kolejnej amnestii czy nie zadzwoni ktoś i nie powie – przyjedźcie do mnie, trzymam w bejsmencie małą, lekko zdezelowaną bombkę atomową! Dostałem ją na pamiątkę od jakiegoś rosyjskiego żołnierza…