43 lata po katastrofie…

Historia Kanady Kanada Series lip 19, 2013 at 11:14 am

zz brampton4Aż tyle czasu zajęło wybudowanie miejsca pamięci ofiar katastrofy lotniczej w Brampton, którą uznaje się za największą w historii lotniska Pearsona. 5 lipca 1970 roku na pokładzie samolotu Air Canada z Montrealu do Toronto zginęło 109 osób.

Na farmerskim polu, na którym roztrzaskał się samolot trwa obecnie budowa nowych osiedli mieszkaniowych. Dzięki współpracy kilku firm budowlanych udało się wybudować ogród pamięci i maleńki cmentarzyk. W jego centralnej części znalała się tablica pamiątkowa z nazwiskami wszystkich ofiar tragicznego lotu nr 621.

zz brampton2Podczas jej odsłonięcia zebrało się około 100 osób, w emocjonalny sposób wspominających swoich rodziców, rodzeństwo, dzieci i kuzynów. Nie zabrakło gorzkich słów pod adresem linii Air Canada, które przez kilka dekad zwlekały z zagospodarowaniem w sposób godny miejsca katastrofy.

Lynda Fishman miała 13 lat, gdy straciła w katastrofie  matkę i dwie młodsze siostry. Opowiedziała zebranym, że przez lata apelowała do Air Canada ale spotykała się z murem chłodu i ignorancji.

- To hańba, że Air Canada oddała sprawę w ręce prywatnych deweloperów – powiedziała Linda Patridge, która straciła oboje rodziców i była wychowywana od dziecka wraz z bratem i siostrą przez różnych krewnych w rozmaitych częściach Kanady.

zz brampton1

Linda Patridge z fotografią rodziców

Jej rodzice byli w drodze na krótkie wakacje w Los Angeles, po raz pierwszy wspólnie na pokładzie samolotu. Dzieci pozostały pod opieką piastunki w Quebecu. Nigdy już ich nie ujrzeli.

Linda zjawiła się na spotkaniu w Brampton z pamiątkowymi fotografiami obojga: przystojny inżynier lotnictwa i urodziwa kobieta, niedługo po wygranej w konkursie “Miss Niagara Grape zz brampton3Queen” (1958).

- Teraz wreszcie, jeśli kiedykolwiek poczuję się samotna, wiem gdzie się udać – powiedziała Linda na cmentarzyku, który znajduje się w pobliżu ulic Castlemore Rd. i McVean Dr.

Pełny opis katastrofy w Brampton: TUTAJ.