Piękny gest Paula McCartney’a dla mieszkańców Lac-Megantic

Kanada Series lip 19, 2013 at 10:28 pm

Paul2Paul McCartney zdecydował, że udostępni mieszkańcom quebeckiego miasteczka Lac-Megantic, w którym miała miejsce katastrofa kolejowa, darmowe karty wstępu na swój koncert, który odbędzie się 23 lipca w Quebec City.
- Powiedziano nam, że Paul McCartney podczas koncertu zwróci się bezpośrednio do mieszkańców Lac-Megantic, ale nie wiemy co dokładnie powie – poinformowała Rachel Dupuis, rzeczniczka promotora trasy koncertowej McCartney’a, firmy 3E.
Pomysł udostępnienia bezpłatnych biletów na koncert tym mieszkańcom Lac-Megantic, którzy będą chcieli na koncert przyjechać do Quebec City, powstał w ubiegłym tygodniu w kierownictwie firmy 3E. Były Beatles i jego zespół szybko tę ideę podchwycili.
- Chcemy dać chwilę wytchnienia i odpoczynku, chociaż kilka godzin przyjemności dla ludzi, których dotknęła tak straszna tragedia, w której tkwią przez ostatnie tygodnie – powiedział Daniel Gelinas, dyrektor generalny 3E.

Oferta od organizatorów koncertu została przekazana do burmistrza Lac-Megantic Colette Roy-Laroche na początku tego tygodnia. Zarówno urzędnicy miejscy, jak i sami mieszkańcy doceniają gest wsparcia ze strony artystów. Bilety są rozprowadzane w sobotę, dwa tygodnie po wypadku. Ich dokładna liczba nie jest jeszcze znana, ale organizatorzy spodziewają się, że chętnych do udziału w koncercie będzie około tysiąca osób.

Przez pewien czas krążyły plotki, że w tym koncercie McCartney’a weźmie również udział Stevie Wonder, który niedawno podczas pobytu na wystawie w Quebecu powiedział, że on i McCartney powinni zrobić coś razem dla osób dotkniętych tragedią. Organizatorzy jednak udziału Wondera nie potwierdzili.
Paul McCartney Out There Tour 2013Koncert Paula McCartney’a, który jest częścią jego wielkiej światowej trasy koncertowej “Out There” odbędzie się na zabytkowym placu Plains of Abraham, w pobliżu Zamku w Quebec City 23 lipca.

Nie tylko McCartney usiłuje coś zrobić dla poszkodowanej w katastrofie społeczności Lac-Megantic. W piątek w w Quebec City odbył się koncert frankofońskich artystów na rzecz miasta. Planowany jest też wielki koncert w Bell Centre w Montrealu, 13 sierpnia, z którego dochód ma być przeznaczony na pomoc rodzinom ofiar katastrofy. W koncercie tym swój udział zapowiedziały takie gwiazdy francuskojęzycznej rozrywki jak Garou, Isabelle Boulay, Coeur de Pirate i wiele innych wykonawców.

McCartnej to jeden z wielu znanych ludzi, którzy wyrażali poparcie dla ofiar katastrofy. Wcześniej wyrazy współczucia przesłali do Lac-Megantic paież Franciszek, królowa Elżbieta i prezydent USA Barack Obama.
Dla przypomnienia – tuż po północy, szóstego lipca jadący, przez nikogo niekontrolowany pociąg z ropą naftową wykoleił się w pobliżu centrum Lac-Megantic. Kilka cystern z paliwem eksplodowało. Spłonęła praktycznie większość budynków w centrum miasta. Czterdzieści siedem osób poniosło śmierc, a około 2000 musiało opuścić domy.
Liczba ofiar nie jest jeszcze ostatecznie znana, wciąż trwają poszukiwania szczątków kolejnych osób, które uznane zostały za zaginione.

Krajobraz  Lac-Megantic po katastrofie

Krajobraz Lac-Megantic po katastrofie