Nowości z Woodchester Dental: Rozmowa z dr Barbarą Lebensztejn-Pienczuk

Polacy w Kanadzie Series lip 27, 2013 at 5:31 pm

Pół roku temu „Wiadomości“ po raz pierwszy odwiedziły Woodchester Dental, nowoczesną klinikę dentystyczną dr Barbary Lebensztejn-Pienczuk w zachodniej Mississaudze. Kiedy podczas opublikowanej wówczas rozmowy dr. Barbara nieopatrznie pochwaliła się, że od dziecka dosiadała koni i startowała z sukcesami w zawodach, nacisk jej pacjentów był tak silny, że pamiątkowe, uwiarygadniające tę karierę zdjęcie musiało wylądować na ścianie recepcji.

Ale Woodchester Dental ma więcej sekretów, o których wiedzą nieliczni. Najnowszy sprzęt i prestiżowe technologie dentystyczne to nie jedyne oczko w głowie sympatycznego personelu. Wiele innych spraw zaskakuje pacjentów.

Uchylmy rąbka kilku takich tajemnic.

Personel Woodchester Dental. Od lewej: Violetta (asystentka), Jennifer – (higienistka), dr Basia i Małgosia (recepcjonistka).

Personel Woodchester Dental. Od lewej: Violetta (asystentka), Jennifer – (higienistka), dr Basia i Małgosia (recepcjonistka).

- Podobno mogą leczyć u Pani zęby seniorzy, których na to do tej pory nie było stać. Jak to możliwe?

- Rzeczywiście, istnieje program pod nazwą Peel Senior’s Dental, który umożliwia leczenie zębów, włącznie z czyszczeniem czy doborem protez lub koronek jeśli to konieczne. Obejmuje on wyłącznie osoby emerytowane powyżej 65 roku życia, których udokumentowany dochód roczny nie jest wyższy niż 19.307 dolarów – dla osoby samotnej – lub 23.493 dolarów w przypadku dwoosobowego gospodarstwa domowego. Dotyczy on wyłącznie tych emerytów, którzy nie posiadają ubezpieczenia dentystycznego oraz zamieszkują na obszarze Regionu Peel, a więc w Mississaudze, Brampton czy w Caledon.

- Czy wszystkie gabinety dentystyczne honorują świadczenia Senior‘s Dental Program?

- Nie mogę się wypowiadać w imieniu innych gabinetów, ale warto wiedzieć, że wiąże się z tym dodatkowa praca administracyjna. O tym czy dana osoba kwalifkuje się na korzystanie z programu Peel Senior’s Dental decyduje Peel Public Health, a okres oczekiwania na zatwierdzenie wniosku trwa, niestety, od kilku miesięcy nawet do roku. 

- Jakie świadczenia gwarantuje zatwierdzenie programu?

- Świadczenia wynoszą $900 do wykorzystania w ciągu 6 miesięcy od zaakceptowania, aczkolwiek warto wiedzieć, że w skrajnych przypadkach zdarzało się, że akceptowano znacznie wyższe wyceny. Niebagatelną rolę w tym procesie spełnia gabinet dentystyczny, który musi dokonać wyceny koniecznych zabiegów. Program Regionu Peel jest jednorazowy, a więc nie można z niego skorzystać ponownie w następnych latach. Dlatego staramy się wywalczyć jak najwięcej dla swoich pacjentów. Taki „generalny remont“ uzębienia jest zbawienny dla niezbyt zamożnego emeryta, którego najczęściej po prostu nie stać na wizytę u dentysty.

- Jak powinna wyglądać taka pierwsza wizyta w gabinecie po zatwierdzeniu programu?

- Po zaakceptowaniu aplikanta przez Peel Region umawiamy wizytę na pełny egzamin jamy ustnej w cełu sporządzenia szczegółowego planu leczenia po czym zostaje on odesłany do Region of Peel w celu dalszego rozpatrzenia.

- Pani gabinet słynie z szybkiego wdrażania najnowszych technologii. Wśród nich znalazł się ViziLite Plus – potężny środek dający dentyście możliwość wykrywania wczesnej, nie widzialnej gołym okiem fazy raka jamy ustnej. Ale czy do obowiązków dentysty należy wykrywanie raka?

Rak jamy ustnej, wcześnie wykryty, jest w bardzo wysokim stopniu uleczalny ViziLilte Plus wspomaga jego wykrywanie

Rak jamy ustnej, wcześnie wykryty, jest w bardzo wysokim stopniu uleczalny ViziLilte Plus wspomaga jego wykrywanie

- Tak, ponieważ standardowe badanie jamy ustnej, głowy i nawet szyi wykonywane jest przez lekarza stomatologa u każdego pacjenta raz do roku, a u pacjentów z grupy podwyższonego ryzyka nawet 2 razy w roku albo w przypadku, gdy coś budzi zaniepokojenie.

- I co konkretnie jest wówczas jest badane?

- W trakcie badania wizualnego dentysta dokładnie ogląda: całą jamę ustną, język, podniebienie, wewnętrzne części policzków, gardło i migdały, sprawdzając czy nie ma tam białych i czerwonych plam oraz miejsc zaognionych, zgrubień, nieregularności. Niestety, nie zawsze jest w stanie dostrzec je gołym okiem, dlatego stosuje się system ViziLite. Pacjent płucze usta roztworem o smaku malinowym, a specjalny retraktor emituje światło, które bardzo dokładnie demaskuje wszelkiego rodzaju zmiany. Obszary, które mogą być zmianami przedrakowymi lub rakowymi wybarwią się odmiennie. Jeżeli są, wtedy pacjent kierowany jest do specjalisty na biopsję.

- Kogo częściej dopada rak jamy ustnej? Osób palących czy nadużywających alkoholu?

- Ludzi obarczonych zwiększonym ryzykiem zapadalności na poważne zmiany jamy ustnej jest wiele. To nie tylko konsumenci nikotyny czy alkoholu ale również aktywni seksualnie z brodawczakiem, jak również ci obciążeni genetycznie. Wczesne rozpoznanie zmian daje szansę pełnego wyleczenia do 92-93% i można dzięki niemu uniknąć zabiegów chirurgicznych lub nawet chemioterapii i radioterapii.

- Stosowanie systemu ViziLite Plus sprawia wrażenie wyjątkowo nieskomplikowanego.

- Jest to metoda bezinwazyjna, wysoce skuteczna i absolutnie bezpieczna. Zapobiega robieniu nadmiernych biopsji, a jednocześnie umożliwa dłuższe monitorowanie takich zmian, co do których nie ma pewności.

- Takie testy wykonywane są w USA od kilku lat. A w gabinecie Woodchester Dental?

- Od tego roku. Często jest to technologia ratowania życia.

- Ale żeby była skuteczna, trzeba najpierw przekonać pacjentów do regularnych wizyt kontrolnych.

- No właśnie. A takie przekonywanie na siłę kończy się z reguły niepowodzeniem. Warto więc pamiętać, że niekiedy radykalne zmiany chorobowe jamy ustnej mogą nastąpić w bardzo krótkim czasie i powinny być rutynowo kontrolowane co 6 miesięcy.

- Nieco inaczej przedstawia się sprawa higieny w przypadku choroby przyzębia. W tym przypadku gabinety dentystyczne dysponują doskonałym środkiem leczącym.

Atridox: likwidator zapalenia przyzębia

Atridox: likwidator zapalenia przyzębia

- Leczenie parodontozy powinno rozpocząć się jeszcze przed leczeniem zębów. Atridox o którym jest mowa jest takim pomocnym preparatem w leczeniu głębokich kieszonek dziąsłowych, które są przyczyną kolejnych problemów. Likwiduje infekcję bakteryjną, powodującą destrukcję tkanki przyzębia.

- Po czym poznajemy, że dopadła nas paradontoza?

- Zdrowe przyzębie charakteryzuje się tym, że dziąsła są sprężyste, różowe, bez kieszonek patologicznych głębszych niż 3 milimetry. A w przypadku paradontozy postępujące zapalenie dziąsła dociera do głębszych warstw przyzębia i następuje już utrata kości utrzymującej ząb.

- Co wtedy należy zrobić?

- Jednym z najbardziej skutecznych sposobów likwidacji tej mikroflory jest podawanie bezpośrednio pod dziąsło preparatów uwalniających antybiotyk. Podawany strzykawką do kieszonek przyzębnych Atridox w postaci żelu uwalnia niezwykle skuteczną doksycyklinę. Liczne, wielomiesięczne badania mikrobiologiczne wykazały obrzymią poprawę u wielu pacjentów. Jej zaletą jest także prostota i łatwość aplikacji.

- Różne zabiegi przy odsłoniętych szyjkach zębów są dość nieprzyjemne i niekiedy bolesne…

- Stosowanie Atridoxu jest metodą zupełnie bezbolesną. Polecamy tę metodę jako współcześnie bardzo obiecującą.

- Dziękuje za rozmowę.

Rozmawiał Tomasz Piwowarek

Nas spotkanie z wieloma innymi technologiami przyszłości odsyłam bezpośrednio do Woodchester Dental, który mieści się w niewielkiej, wewnętrznej części plazy Woodchester, do której wejście znajduje się ok. 20 metrów od kawiarni Tim Hortons, obok Banku BMO.

Woodchester Dental

Mississauga, 2458 Dundas St. West, unit 5

Tel: (905) 916-1792

e-mail: [email protected]