Ochłodzenie w stosunkach Kanady z Rosją

Kanada Series Top News sier 2, 2013 at 11:41 pm
Szef kanadyjskiego MSZ John Baird ostro skrytykował Rosję za udzielenie azylu Edwardowi Snowdenowi

Szef kanadyjskiego MSZ John Baird ostro skrytykował Rosję za udzielenie azylu Edwardowi Snowdenowi

Minister Spraw Zagranicznych Kanady, John Baird skrytykował Rosję i prezydenta Putina za udzielenie azylu politycznego Edwardowi Snowdenowi, poszukiwanemu przez Stany Zjednoczone byłemu pracownikowi Agencji Bezpieczeństwa Narodowego USA, za ujawnienie tajemnic panstwowych.

Edward Snowden - były pracownik amerykańskich służb specjalnych, który ujawnił inwigilację jaką prowadzą te służby wobec użytkowników Internetu

Edward Snowden – były pracownik amerykańskich służb specjalnych, który ujawnił inwigilację jaką prowadzą te służby wobec użytkowników Internetu

Snowden, jak wiadomo, ujawnił, że Stany Zjednoczone prowadzą szeroko zakrojoną inwigilację aktywności internetowej ludzi na całym świecie, w tym korespondencji e-mailowych.
- To nie jest coś (udzielenie azylu Snowdenowi – przyp. red.) co Kanada w ogóle mogłaby rozważać – powiedział minister w wywiadzie dla The Canadian Press – To przykład sytuacji, gdy Rosja odstaje od reszty członków grupy G8.
Komentarz Bairda był pierwszą reakcją kanadyjskiego rządu na decyzję Rosji na udzielenie azylu Snowdenowi, co pozwoliło mu na opuszczenie strefy tranzytowej lotniska  Szeremietiewo w Moskwie.
Z kolei przedstawiciel Białego Domu powiedział, że Barack Obama jest “bardzo rozczarowany” decyzją prezydenta Putina i rozpatruje możliwość odwołania planowanego spotkania z prezydentem Rosji w Moskwie.

Prezydent Rosji, Władimir Putin, zdaniem premiera Harpera "odstaje" od reszty członków grupy G8.

Prezydent Rosji, Władimir Putin, zdaniem premiera Harpera “odstaje” od reszty członków grupy G8.

Uwagi Ministra Spraw Zagranicznych Kanady, Bairda, pokrywają się z tym, co mówił o Rosji i prezydencie Putinie premier Kanady Stephen Harper, który po szczycie G8 w czerwcu, w Irlandii Północnej, scharakteryzował prezydenta Rosji jako człowieka, który “odstaje” od reszty członków G8.
- Tak naprawdę jest to szczyt G7 plus jeden – stwierdził wtedy premier Harper.
Premier Kanady odniósł się w ten spoób do poparcia, jakiego udziela Rosja dyktatorowi Syrii Baszarowi Assadowi.
Baird skrytykował też Rosję za uchwalenie nowej ustawy, która penalizuje propagandę gejowską, ale zdaniem Zachodu jest ustawą, która w praktyce dyskryminuje homoseksualistów. Baird powiedział, że jest to “ustawa nienawistna” i że zachęca ona do przemocy w stosunku do mniejszości seksualnych.
Sprawa Snowdena i kontrowersyjna ustawa antygejowska stanowią kość niezgody między USA i Rosją i kładą się cieniem nad planowanym na przyszły miesiąc szczyt krajów G20 w rosyjskim Petersburgu.
Minister Blair podkreślił, że Kanada nie będzie się powstrzymywała od podniesienia kwestii praw człowieka w stosunkach z Rosją.
W niektórych krajach Zachodu mówi się nawet o możliwości ogłoszenia bojkotu przyszłorocznych zimowych igrzysk olimpijskich w Soczi.