Przegrana Petera Milczyna

Historia Kanady Lokalnie Series sier 2, 2013 at 2:43 am
Doug Holyday - zwycięzca w wyborach uzupełniających z okręgu Etobicoke-Lakeshore

Doug Holyday – zwycięzca w wyborach uzupełniających z okręgu Etobicoke-Lakeshore

W czwartek wieczorem wszystko było już jasne – konserwatysta Doug Holyday wygrał wybory uzupełniające do Parlamentu Prowincyjnego z okręgu Etobicoke-Lakeshore pokonując liberalnego kandydata, polskiego pochodzenia, Petera Milczyna. Jest to pierwsze zwycięstwo Konserwatystów w Toronto od ponad dziesięciu lat.
Holyday, były zastępca burmistrza Toronto, nie krył radości z sukcesu i w swoim przemówieniu, po ogłoszeniu wyników wyborów zapowiedział, że jest to pierwszy krok do zwycięstwa Konserwatystów w przyszłych wyborach do parlamentu prowincyjnego.
- Myślę, że możemy wygrać więcej miejsc tutaj, w Toronto i zdobyć więcej miejsc w prowincji, tak by utworzyć rząd – stwierdził Holyday.
Choć walka przedwyborcza między Holyday’em a Milczynem była intrygująca, zwycięstwo konserwatywnego kandydata było do przewidzenia. Nękana skandalami rządząca partia liberalna wyraźnie słabnie napotykając na coraz większą niechęć wyborców.
Mimo to Liberałom udało się utrzymać dwa z pięciu miejsc, które były do wzięcia w wyborach uzupełniających. W byłym okręgu Daltona McGuinty, Ottawa – South liberał John Fraser minimalnie wygrał z konserwatystą Matt’em Young’iem, a Mitzie Hunter pokonała konserwatystę Ken’a Kirup’ę i Adama Girambrone z NDP. Różnice między tymi trzema kandydatami były minimalne. NDP z kolei wygrała w dwóch okręgach: Windsor -Tecumseh (Percy Harfield) i London-West (Peggy Sattler).
Premier Ontario Kathleen Wynne oceniając wyniki wyborów powiedziała, że Liberałowie będą musieli jeszcze więcej pracować by odzyskać zaufanie wyborców.
- Straciliśmy kilka okręgów dzisiaj – stwierdziła Wynne – W Parlamencie będzie teraz mniej Liberałów. Mówiłam wielokrotnie, że wybory uzupełniające dają możliwość obywatelom wysłać ostrzeżenie dla rządu. A rząd musi to ostrzeżenie usłyszeć. Ostrzeżenie zostało wysłane i przez nas usłyszane. Ludzie oczekują od nas więcej.
Z kolei szefowa Nowych Demokratów, Andrea Horwath stwierdziła, że taki właśnie wynik wyborów uzupełniających świadczy o tym, że wyborcy wyrazili chęć zmian.