Wielka rura z zachodu na wschód

Historia Kanady Kanada Series sier 3, 2013 at 10:55 am

zz trans1Jeden z największych projektów konstrukcyjnych w historii Kanady staje się faktem. TransCanada Corp. podejmie się budowy rekordowo długiego rurociągu do przesyłu ropy ze złóż na zachodzie kraju do Quebeku i prowincji ze wschodniego wybrzeża Kanady. Jej koszt wyniesie 12 miliardów dolarów, a skala projektu porównywalna jest jedynie z budową Kolei Transkanadyjskiej – Canadian Pacific Railway – łączącej Montreal z Vancouver.

W kwaterze głównej firmy TransCanada Corp. w Calgary zakomunikowano, że nowy rurociąg o nazwie Energy East będzie dostarczał 1.1 mln baryłek dziennie do rafinerii i terminali eksportowych w Quebeku już w 2017 roku, a rok później do Nowego Brunszwiku.

Krytycy usiłowali zakwestionować ideę projektu, jako szkodliwego dla środowiska, nie tworzącego nowych stanowisk pracy i wcale nie przyczyniającego się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Podobne argumenty wysuwano podczas negowania potrzeby przedłużania rurociągu Keystone XL do Stanów Zjednoczonych.

zz trans2Jednak premier Alberty, pani Alison Redford uważa, że Energy East będzie „kamieniem milowym dywersyfikacji kanadyjskiej gospodarki“ i pozwoli na stworzenie wielu nowych miejsc pracy.

TransCanada Corp. już teraz dysponuje siecią rurociągów o łącznej długości 59 tysięcy km i niektóre jej odcinki będą wykorzystane, jednak w samym Nowym Brunszwiku trzeba położyć 1400 km nowych rur oraz zbudować terminal morski.

Głównym odbiorcą przesyłanej ropy z kanadyjskich złóż będą rynki zagraniczne, m.in. Indie, a także rafinerie w Europie oraz na wschodnim wybrzeżu USA.

Zdaniem TransCanada, nowy projekt pozwoli uwolić się kanadyjskim rafineriom od kosztownego importu ropy z takich krajów jak Arabia Saudyjska, Nigeria czy Libia. Wynosi on obecnie około 700 tysięcy baryłek dziennie.