Ballada o żołnierzu

Historia Kanady Kanada Series sier 4, 2013 at 2:00 am
Howard Richmond na misji w Afganistanie

Howard Richmond na misji w Afganistanie

Howard Richmond, pięćdziesięcioletni żołnierz, który uczestniczył w trzech kanadyjskich misjach wojskowych w Afganistanie poinformował policję o zniknięciu żony dzień po tym, jak  dwudziestoośmioletnia Melissa Kelly Richmond wyjechała z domu wieczorem, 24 lipca i nigdy do domu nie powróciła.
Jej pojazd, z charakterystyną tablicą rejestracyjną RPGGIRL znaleziono dwa dni później na parkingu przy jednym z centrów handlowych w Ottawie.
Wkrótce później znaleziono jej ciało w pobliskim wąwozie.
Choć policja nie podała jeszcze oficjalnie przyczyny zgonu, dziennikarze ottawskich mediów dowiedzieli się, że ciało nosiło ślady licznych ciosów zadanych nożem.

Melissa Kelly Richmond

Melissa Kelly Richmond

Na stronie internetowej Neville Funeral Home można znaleźć wspomnienia o zmarłej. Jedna z jej koleżanek  ze szkoły średniej wspomina jej hojność: “Często zapominałam zabrać pieniądze z domu i nie miałam na lunch. Ona to zauważała, często stawiała mi jedzenie w przyszkolnym barze bym nie czuła się osamotniona.”
Jej pogrzeb odbył się w sobotę w Petawawa.

Tego samego dnia Howard Richmond stanął przed sądem na pierwszym przesłuchaniu, oskarżony o zabójstwo pierwszego stopnia i spowodowanie śmierci żony.
Policja zatrzymała go i przesłuchała w piątek, dzień przed pogrzebem.

W wywiadzie, jakiego Richmond udzielił CBC jeszcze przed aresztowaniem, mówił, że jego żona “jest jak skała. Twarda i nieugięta.” I mówił jeszcze, że Melissa była zawsze dla niego “jak mały promień słońca.”
Po powrocie z Afganistanu Howard Richmond przechodził terapię dla żołnierzy, których męczył syndrom ciężkich urazów powojennych. (Post-Traumatic Stress Disorder).
W wywiadzie dla CBC mówił też, że przez wojnę stał się człowiekiem cynicznym, zgorzkniałym, ale pewnie byłoby mu łatwiej, gdyby żona była mniej twarda dla niego niż dotąd.
I że ją bardzo kocha.