Rzecznik Praw Obywatelskich zajmie się sprawą zabójstwa Sammy Yatima

Lokalnie Top News sier 8, 2013 at 11:51 pm
Wstrząśnięci zabójstwem Sammy Yatima ludzie demonstrowali przeciwko brutalnym działaniom policji

Wstrząśnięci zabójstwem Sammy Yatima ludzie demonstrowali przeciwko brutalnym działaniom policji

Po zabiciu przez torontońską policję nastolatka Sammy Yatima i wzburzeniu, jakie to wydarzenie wywołało w społeczeństwie, Rzecznik Praw Obywatelskich Ontario, Andre Marin zdecydował się rozpocząć dochodzenie, które ma na celu ustalenie czy policyjne procedury, wytyczne rządu dla policji nie są błędne i to, czy ich zmiana nie powstrzymałaby od działań ekstremalnych w sytuacjach konfliktowych.

Rzecznik Praw Obywatelskich Ontario Andre Marin

Rzecznik Praw Obywatelskich Ontario Andre Marin

Andre Marin chce przestudiować rozwiązania prawne i systemowe, bo być może to one są współodpowiedzialne za takie a nie inne działania policjantów.

Dla przypomnienia – 18-letni Sammy Yatim, trzymający w ręku nóż, został zabity przez policjantów w pustym tramwaju, 27 lipca. Wydarzenie to zostało zarejestrowane  przez kamerę bezpieczeństwa i telefon komórkowy jednego ze świadków. W sumie do nastolatka oddano dziewięć strzałów, choć nie zagrażał on bezpośrednio policjantom.
Jego śmierć skłoniła setki ludzi do wyjścia na ulice by domagać się ukarania okrutnych policjantów i sprawiedliwości. Petycję w tej sprawie podpisało

Sammy Yatim

Sammy Yatim

ponad 30 tysięcy osób, które żądają wniesienia oskarżenia przeciwko oddającemu strzały policjantowi.
Rodzina Sammy Yatima w wydanym wczoraj oświadczeniu napisała, że dziękuje za podjęcie dochodzenia i że mają nadzieję, że doprowadzi ono do wdrożenia bezpiecznych procedur rozwiązywania konfliktów.
Specjalna Jednostka Dochodzeniowa (Special Investigation Unit) prowadzi w tej sprawie niezależne dochodzenie, które ma ustalić, czy przeciwko oficerowi, który oddał strzały powinno zostać skierowane oskarżenie. Szef torontońskiej policji, Bill Blair stwierdził, że jego biuro wnikliwie sprawdza postępowanie policjantów.
Tymczasem const. James Forcillo został zawieszony w czynnościach (pobiera nadal policyjne uposażenie), a prezydent Toronto Police Association wezwał społeczeństwo i media, by nie wyciągały pochopnych wniosków.

 

Oświadczenie rodziny Yatim:

Jesteśmy zadowoleni z decyzji Rzecznika o zbadaniu systemu szkolenia policji i procedur postępowania w sytuacjach podobnych do tej, która doprowadziła do śmierci naszego syna.

Pogrzeb Sammy Yatima

Pogrzeb Sammy Yatima

Jesteśmy wdzięczni, że dochodzenie rozpocznie społeczną debatę na temat procedur policyjnych i dopuszczalnej taktyki postępowania, która ma doprowadzić do zmniejszenia eskalacji przemocy w sytuacjach konfliktowych. Mamy nadzieję, że dochodzenie to doprowadzi do stosowania procedur, które wprowadzą bezpieczne sposoby rozwiązywania konfliktów.
Z szacunkiem odnosimy się do tych opinii, które wyrażają żal z powodu śmierci Sammy’ego i nie chcemy by jego odejście było powodem konfliktów. SIU kontynuuje swoje dochodzenie. Jesteśmy wdzięczni wszystkim tym, którzy poświęcili swój czas, uwagę i aktywność by wyrazić swoje stanowisko w tej sprawie.
Dziękujemy Andre Marin’owi za wszczęcie śledztwa i z niecierpliwością czekamy na jego ustalenia i wynikające z nich zalecenia.