Pobłażliwiej na granicy

Historia Kanady Lokalnie Series sier 9, 2013 at 11:55 am

zz border2Ta wiadomość ucieszy zapewne dziesiątki tysięcy tych z nas, którzy dokonują regularnych zakupów po amerykańskiej stronie granicy.

Otóż na kanadyjskich przejściach granicznych ma być przyjemniej i lżej jeśli chodzi o przewóz zakupionych za granicą towarów.

Służby graniczne mają bardziej pobłażliwie podchodzić do osób wybierających się na zakupy do Stanów i szybciej ich odprawiać, zwłaszcza w godzinach szczytu. Nowe zalecenia nie są wprawdzie jawne, ale zostały wykryte przez media na podstawie niektórych dokumentów, w których nakazuje się pogranicznikom ignorowanie niektórych wymagań wobec Kanadyjczyków wracających z zakupami ze Stanów. Sugeruje się również nieoficjalne rozszerzanie limitów na towary wolne od cła. Na przykład ze 150 do 200 dolarów, co już jest częstą praktyką.

zz border1Według dziennika „National Post“ te nowe zasady mają swe podłoże wyłącznie w cięciach i oszczędnościach, jakie przeprowadza rząd Harpera wobec Canada Border Services Agency (CBSA). Ostatnio co najmniej 70 pracownikom agencji zaproponowano przejście na wcześniejszą emeryturę nie zapełniając ich stanowisk nowymi ludźmi.

Jednakże to, co cieszy setki tysięcy Kanadyjczyków którzy regularnie wybierają się na zakupy na południe, martwi lokalne biznesy, muszące liczyć się z mniejszymi obrotami.