Harper łaja Rosję. Geje wylewają rosyjską wódkę.

Historia Kanady Kanada Series sier 10, 2013 at 10:49 am

Premier Stephen Harper zajął zdanie w sprawie nowego prawa w Rosji, które wymierzone jest w społeczność gejowską. Przemawiając w Miramichi w Nowym Brunszwiku premier powiedział, że Kanadyjczycy oczekują od rządu obrony praw ludzkich. W tym kontejście dodał, że Kanada nie jest krajem, w którym ludzie są sądzeni lub zabijani z powodów politycznych, a tym bardziej z powodu tego, że dorośli angażują się w prywatne działania, które powinny dotyczyć wyłącznie ich samych.

Rosja wprowadziła zakaz reklamowania gejowskiego stylu życia, parad gejowskich, a nawet tęczowych flag. Za propagowanie nietradycyjnych stosunków seksualnych będą kary wysokich grzywn, a nawet aresztu.

Geje z Edmonton na znak protestu wylewają rosyjską wódkę

Geje z Edmonton na znak protestu wylewają rosyjską wódkę

Tego samego dnia minister spraw zagranicznych John Baird, że wszelkie kontrowersje związane z nowym prawem antygejowskim w Rosji zostaną wyjaśnione jeszcze przed Igrzyskami Zimowymi w Soczi, które zaczynają się w lutym 2014 roku. Na pytanie dziennikarzy czy sportowcy z Kanady zbojkotują Igrzyska, Baird nie udzielił jednoznacznej odpowiedzi. Sądząc jednak po tym, że prezydent USA Barack Obama nie zabronił swoim sportowcom wyjazdu do Soczi, Kanada nei będzie „wychodzić przed orkiestrę“.

Protesty przeciwko „antygejowskiej Rosji“ przybierają różne formy. Bary gejowskie w Edmonton i w Calgary dołączyły do podobnego typu barów na świecie w bojkocie rosyjskiej wódki.

Kluby i bary gejowskie zaprzestały sprzedaży wódki z Rosji w proteście, ktory jest symbolicznym gestem, ale bary gejowskie mają nadzieję, że przyłączą się do niego również bary nie-gejowskie.

zz rosja3Tymczasem w samej Rosji społeczeństwo wygląda na zadowolone z ostatnich decyzji rządowych. Z sondażu Centrum Lewady, niezależnej pracowni badania opinii publicznej, wynika że tolerancję wobec osób o nietradycyjnej orientacji seksualnej i zrozumienie dla ich problemów deklaruje tylko 23 proc. Rosjan. Radzą oni, aby osoby takie pozostawić w spokoju. Z kolei 27 proc. obywateli FR uważa, iż ludziom takim należy zapewnić pomoc psychologiczną.

zz rosja2Druga połowa społeczeństwa rosyjskiego nastawiona jest kategorycznie: 16 proc. proponuje izolowanie homoseksualistów, 22 proc. chce ich przymusowego leczenia, a 5 proc. wręcz ich likwidacji.

Aż 85 proc. Rosjan sprzeciwia się legalizacji małżeństw homoseksualnych na terytorium Federacji Rosyjskiej, a 87 proc. nie życzy sobie parad gejów i lesbijek na ulicach miast Rosji.

Pytani o osobisty stosunek do gejów i lesbijek, 50 proc. respondentów odpowiedziało, że przyjmuje ich z irytacją i obrzydzeniem, a 18 proc. – z nieufnością.

Russia Gay RightsZ badania Centrum Lewady wynika ponadto, że 80 proc. obywateli Rosji nie chce przyznania parom homoseksualnym prawa do adoptowania dzieci.

W ZSRR homoseksualizm był karany więzieniem. Oficjalnie karę tę zniesiono w 1993 roku, jednak w Rosji utrzymały się silne antygejowskie nastroje. W latach 2001-08 na terytorium FR obowiązywała instrukcja resortu zdrowia, zgodnie z którą “mężczyźni utrzymujący stosunki płciowe z mężczyznami” nie mogli być dawcami krwi.

W ostatnich latach w 10 regionach Rosji, w tym Petersburgu, wprowadzano prawo zakazujące szerzenia homoseksualnej propagandy. Obecnie prawo takie wprowadzono w całej Rosji. W Moskwie już wcześniej ustanowiono zakaz urządzania parad gejowskich przez najbliższe 100 lat.

Propagandę homoseksualną zdefiniowano jako „zniekształcony obraz równości tradycyjnych i nietradycyjnych relacji seksualnych”. Obywatelom rosyjskim będzie grozić grzywna w wysokości ok. 150 dol. (w przeliczeniu), osobom publicznym – nawet 1500 dol., a osobom prawnym, w tym np. organizacjom LGBT – nawet równowartość 30 tys. dolarów (1 mln rubli) i możliwość zawieszenia działalności nawet na 90 dni.

Większe kary czekają na obcokrajowców: oprócz grzywny może im grozić 15-dniowy areszt i deportacja z Rosji.