Szef torontońskiej policji ugiął się pod wpływem wzburzonej opinii publicznej

Lokalnie Series Top News sier 13, 2013 at 1:05 am
Sędzia Dennis  O'Connor

Sędzia Dennis O’Connor

Szef torontońskiej policji, Bill Blair zwrócił się do emerytowanego sędziego, Dennisa O’Connora, by ten dokonał przeglądu wszystkich praktyk policyjnych, w tym użycia broni. Jest to odpowiedź kierownictwa policji na zarzuty nieuzasadnionego użycia broni przez policjantów i coraz większej brutalizacji działań policji.
Wielkie wzburzenie opinii publicznej wywołało zabicie przez policjantów 18-letniego Sammy Yatima, do którego oddano aż dziewięć strzałów, mimo że nie zagrażał bezpośrednio żadnemu z funkcjonariuszy.

Sędzia O’Connor cieszy się dużym autorytetem w społeczeństwie. To on wyjaśniał przyczyny zatrucia wody bakteriami e-coli w Walkerton w Ontario, on również badał okoliczności poddania brutalnym torturom Mahera Arara, Kanadyjczyka syryjskiego pochodzenia. O’Connor był również przewodniczącym Sądu Apelacyjnego w Ontario i był głównym doradcą Ministra Sprawiedliwości Ontario.
Zadaniem sędziego będzie analiza działań policji, stworzenie raportu, który zalecałby zmiany w policyjnych procedurach wzorowane na najlepszych praktykach z całego świata. Stworzony przez niego raport byłby oparciem do wdrożenia nowych praktyk policyjnych, mających na celu zmianę szkolenia i postępowania policjantów, by w przyszłości policjanci mogli i potrafili rozwiązywać konflikty bez niepotrzebnej eskalacji przemocy.

Sammy Yatim

Sammy Yatim

Po konferencji prasowej, na której Bill Blair ogłosił swoje decyzje rodzina zabitego Sammy Yatima wydała oświadczenie:
“Cieszymy się z dzisiejszej decyzji Naczelnika Policji, Billa Blaira o wszczęciu bardziej szczegółowej oceny w postępowaniu policji i szkolenia policjantów w wyniku wypadku Sammy’ego i innych podobnych incydentów, które miały miejsce w ciągu ostatnich kilku lat.
Uważamy, że zaangażowanie sędziego Dennisa O’Connora daje gwarancję przejrzystości i zobowiązanie do stworzenia lepszych policyjnych procedur. Rodzina Sammy’ego Yatima ma nadzieję uczestniczyć w tych pracach i z zadowoleniem przyjmuje inicjatywę Naczelnika Billa Blaira.”

Na konferencji prasowej Blair oświadczył, że “zdaje sobie sprawę, że istnieje potrzeba odpowiedzi  na wiele pytań. Społeczństwo całkiem słusznie oczekuje, że sprawa zostanie dogłębnie zbadana.”
- Chcę wszystkich zapewnić, że będzie to miało miejsce – stwierdził Bill Blair. – Opinia publiczna ma również prawo do żądania zbadania przez Toronto Police Service zachowań policjantów czy procedury były właściewie przestrzegane i czy nie doszło do nadużycia siły. Cel ten zostanie zrealizowany.

Sprawą śmierci Yatima zajął się również Rzecznik Praw Obywatelskich Ontario, Andre Marin, a prokuratura ma zamiar wszcząć śledztwo w tej kwestii.
Ciekawe, że zdaniem prokuratury przy wielu podobnych zgonach w ciągu ostatnich 20 lat zalecenia dla policji wyglądają tak, jakby były skopiowane jeden z drugiego.
Prokuratorskie śledztwo w sprawie zgonów związanych z działaniami policji ma ruszyć na jesieni.