Polski producent gier szuka pracowników w Kanadzie

Polacy w Kanadzie Series sier 20, 2013 at 11:11 am

zz dead islandPolski Techland pretendujący do miana największego polskiego producenta gier komputerowych, otworzył nowe studio deweloperskie w Vancouver.

Do tej pory gry produkowane przez polską spółkę powstawały w studiach we Wrocławiu i w Warszawie. Największym hitem Techlandu, który sprzedał się w liczbie przeszło 6 mln kopii, jest gra „Dead Island”. W tym roku spółka wypuściła na rynek „Dead Island: Riptide”, który jednak nie powtórzył sukcesu pierwowzoru.

Kanadyjski oddział, noszący nazwę Digital Scapes Studios, będzie zajmował się m.in. koprodukcją najnowszego tytułu „Dying Light”, który powstaje we współpracy z Warner Bros. Gra, której podobnie jak w przypadku „Dead Island” bohaterami są zombie, będzie największym projektem w historii Techlandu. Premiera planowana jest na 2014 r. Gra zostanie wydana aż na 5 platform: komputery PC i konsole Xbox360 i PS3 oraz konsole nowej generacji, czyli Xbox One i PS4. Budżet nowego tytułu liczony jest w dziesiątkach milionów złotych a sprzedaż, jak zapowiada Paweł Marchewka, prezes Techlandu, ma przyćmić sukces „Dead Island”.

Na czele kanadyjskiej filii stanął Marcin Chady, wcześniej związany (podobnie jak i część pracowników oddziału) z Radical Entertainment. Prezes Techlandu nie ukrywa, że pretekstem do uruchomienia kanadyjskiej filii był m.in. dostęp do atrakcyjnego rynku pracy. Wcześniej wielokrotnie skarżył się, na brak w Polsce odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. „Uruchomienie studia w Kanadzie otwiera przed nami szerokie spektrum nowych możliwości w dziedzinie produkcji gier – twierdzi Marchewka.

Kierowana przez niego firma w tym roku, oprócz „Dead Island:Riptide”, wypuściła też na rynek kolejną odsłonę popularnej sagi „Call of Juarez Gunslinger”. Łączna sprzedaż wcześniejszych tytułów z serii „Call od Juarez” sięgnęła już 3 mln egzemplarzy. W przyszłym roku, oprócz „Dying Light”, Techland planuje też premierę „Hellraid”. Bohaterami tej multiplatformowej produkcji również będą zombie.