Mandat za marychę

Kanada Series Top News sier 22, 2013 at 12:18 pm

zz marycjaNa interesujący pomysł wpadli uczestnicy dorocznego zjazdu komendantów policji w Winnipegu. Uznali oni w specjalnej rezolucji, że karanie obywateli za posiadanie nielegalnej marihuany przy pomocy kodeksu karnego jest znacznie mniej skuteczne niż karanie za to samo ale przy pomocy mandatów – jak w przypadku przewinień drogowych.

Szefowie kanadyjskiej policji nie powiedzieli tego głośno – choć to oczywiste – że karanie mandatami za posiadanie marihuany mogłoby mocno zasilić kasy miejskie, a przy okazji odciążyć policję i sądy czyli zredukować koszty.

Jednym z największych zwolenników karania mandatami jest Jim Chu, szef policji w Vancouver, który przekonuje, że częściowa dekryminalizacja marihuany spowoduje zmniejszenie zapisów o karalności, które komplikują później obywatelom życie w takich kwestiach jak podróżowanie, obywatelstwo czy zatrudnienie.

Szefowie policji byli raczej zgodni co do jednego: nie można legalizować marihuanę. I słusznie. Trudno bowiem wypisać mandat za zażywanie leganych używek.