Wyszkolenie 50 afgańskich batalionów kosztowało nas 500 milionów dolarów

Kanada Series wrze 5, 2013 at 1:27 am

Operacja AttentionKanadyjskie siły zbrojne wraz z koalicjantami, którzy są obecni w Afganistanie czynią wysiłki, by w przyszłości wojska NATO zostały zastąpione przez afgańskie siły porządkowe. Działania te prowadzone są pod kryptonimem “Operation Attention”. Dowódca tej operacji, generał dywizji Dean Milner, ujawnił wczoraj koszty, jakie ponnieśli kanadyjscy podatnicy w ciągu ostatnich trzech lat na stworzenie i wyszkolenie afgańskich sił porządkowych. Suma nie jest mała – wynosi 500 milionów dolarów.

Kanadyscy żołnierz szkolą afgańskich rekrutów

Kanadyscy żołnierz szkolą afgańskich rekrutów

Pozwoliło to na stworzenie 50 afgańskich batalionów. Pod kanadyjskimi auspicjami ma ich powstać jeszcze co najmniej dziesięć.
- Będziemy mieli co robić aż do końca naszej misji – powiedział generał Milner – Nadal trenujemy dużo nowych rekrutów. Skupiamy się na nauce wykrywania improwizowanych urządzeń wybuchowych (którymi posługują się talibowie – przyp. red.), na szkoleniu medycznym oraz na nauce podstawowych umiejętności w obsłudze sprzętu lotniczego.
Milner podkreślił, że Kanadyjczykom udało się uniknąć wielu ataków dokonywanych przez infiltrujących tworzone przez koalicję wojska afgańskie islamistów. Ich śmiertelnych działań doświadczali brytyjscy i amerykańscy oficerowie szkoleniowi.

Generał Dean Milener z Afgańczykami

Generał Dean Milener z Afgańczykami

- Podejmowaliśmy duży wysiłek, by bardzo ściśle współpracować z Afgańczykami – stwierdził generał – podejmując przy tym wnikliwą analizę osobowości przyjmowanych rekrutów by “odfiltrować” sympatyków skrajnego islamu i talibów.
Milner powiedział, że jest pod wrażeniem sukcesu rządu afgańskiego, któremu udało się stworzyć 345-tysięczne siły porządkowe, które już teraz podejmują samodzielne akcje przeciwko talibom. Przyznał jednak, że straty tych sił znacznie przewyższają odsetek strat ponoszonych przez żołnierzy NATO w podobnych operacjach.

W Afganistanie pracuje obecnie 800 kanadyjskich żołnierzy i policyjnych szkoleniowców w czternastu ośrodkach usytuowanych wokół stolicy Afganistanu, Kabulu.
Kanada rozpocznie redukcję swojej obecności w Afganistanie w przyszłym miesiącu, pozostawiając na miejscu do Bożego Narodzenia zaledwie 375 żołnierzy.
Pod koniec marca wszyscy oni mają powrócić do domu. W ten sposób ostatecznie ma zakończyć się kanadyjska misja w Afganistanie.