Poseł o lepkich dłoniach

Historia Kanady Lokalnie Series wrze 9, 2013 at 12:21 am
Peter Shurman

Peter Shurman

Zachłanność kolejnego polityka zrujnowała jego karierę. Poseł do Parlamentu Prowincji Ontario z Toronto, Peter Shurman został usunięty ze stanowiska krytyka finansów publicznych z ramienia opozycyjnej Partii Konserwatywnej.
Tim Hudak, lider ontaryjskich Torysów napisał w wydanym w niedzielę oświadczeniu, że decyzja została podjęta w związku ze złożeniem przez Shurmana wniosku o dofinansowanie wynajmu służbowego mieszkania w Toronto, ponieważ swój dom w Niagara-on-the-Lake używa tylko jako “rezydencję emerytalną” (retirement residence).
Poza tym Liberałowie oskarżyli Shurmana o wykorzystywanie niezasłużonych zwrotów kosztów podróży na finansowanie jego przyszłego domu spokojnej starości.
“Mamy obowiązek wobec podatników do działania w ich najlepszym interesie” – napisał Hudak w komunikacie – “Dlatego podjąłem decyzję usunięcia Petera Shurmana ze stanowiska Krytyka Finansów.”

Peter Shurman pobierał w ciągu swojej parlamentarnej działalności ponad 20 tysięcy dolarów rocznie na zakwaterowanie. Tymczasem tak naprawdę jego stałym miejscem zamieszkania był dom w Niagara-on-the-Lake, który funkcjonował w dokumentach dostarczonych przez posła jako miejsce pobytu na emeryturze.
Nadużycia luk prawnych przez posłów i senatorów, przedstawicieli wszystkich partii w celu odniesienia korzyści majątkowych, stały się plagą kanadyjskiego życia politycznego. Shurman nie jest pierwszym ani prawdopodobnie ostatnim przypadkiem nieuczciwego wykorzystywania swojej pozycji i stanowiska przez parlamentarzystów.