Alkohol przez całą dobę w najbliższym sklepie?

Historia Kanady Kanada Series wrze 10, 2013 at 8:00 pm
Wkrótce na półkach sklepów sieci Mack's możgą pojawić się napoje alkoholowe.

Wkrótce na półkach sklepów sieci Mack’s mogą pojawić się napoje alkoholowe.

Sieć małych całodobowych sklepów typu convenience store, Mack’s, chce wydać 54 miliony dolarów i otworzyć 27 nowych sklepów, co stworzy 1800 nowych miejsc pracy w Ontario pod warunkiem, że rząd prowincji pozwoli na sprzedaż piwa, wina i innych wyrobów alkoholowych w ich sklepach.
macks2

Wiceprezes Mack’s, Tom Moher, nie obiecuje niższych cen alkoholu, ale obecność napojów wyskokowych  bliżej domu, co ułatwi życie klientom. Nie wyklucza też wyprzedaży wakacyjnych.
- Jeśli jest niedziela, święto i sklepy LCBO są nieczynne, a do nas nieoczekiwanie wpadną znajomi, to można byłoby wejść do lokalnego sklepu Mack’s i kupić skrzynkę piwa do barbecue – argumentował Moher na spotkaniu Toronto and Region Board of Trade – Mack’s zobowiązuje się wybudować 27 ultranowoczesnych sklepów, których koszt budowy wyniesie 2 miliony dolarów każdy.

Wiceprezes Mack’s uważa, że władze prowincji powinny zmienić zasady sprzedaży alkoholu i dopuścić możliwość ich obecności w małych sklepach narożnych (corner stores). Zarzucił demagogicznie rządowi Ontario, że wydaje miliony dolarów na budowę nowych placówek LCBO i remonty starych, podczas, gdy powinien te pieniadze przeznaczyć na budowę szpitali, zapominając o tym, że te inwestycje przynoszą spory dochód, bo przecież gdyby nie przynosiły, to nie zabiegałby tak usilnie o licencję na sprzedaż alkoholu.
OTT1213-BEER1

Członkowie Toronto and Region Board of Trade grzecznie wysłuchali tyrady wiceprezesa sieci sklepów Mack’s, ale nie każdy się z nią zgodził. Sprzeciwiali się mu pracownicy sieci Beer Store.
- Ludzie będą płacić więcej za piwo, a będą mieli mniejszy wybór niż ma to  miejsce dzisiaj – powiedział Jeff Newton – Ceny piwa będą musiały pójść w górę, bo zwiększy się koszt dystrybucji i sprzedaży detalicznej produktu.

Zarząd sieci sklepów piwnych Beer Store, twierdzi, że plan dopuszczenia do sprzedaży alkoholu małych sklepów odbędzie się kosztem tysięcy pracowników.  Wiadomo bowiem, że małe sklepy zatrudniają pracowników na najniższych stawkach godzinowych. Stworzą więc silną konkurencję dla zrzeszonych w związkach zawodowych pracowników Beer Store i LCBO, co odbędzie się kosztem obsługi klienta.

Wszyscy mówią o interesie klienta, a tak naprawdę chodzi o to by uszczknąć dla siebie jak największy kawałek z finansowego alkoholowego tortu – w przypadku sieci Mack’s.
Lub wciąż trzymać ten tort w całości u siebie i z nikim się nie dzielić – w przypadku LCBO i Beer Store, które, jak wiemy, mają monopol na sprzedaż alkoholu w Ontario.