Jak nam się żyje w Kanadzie

Historia Kanady Kanada Series wrze 11, 2013 at 3:00 pm
Przeciętny Kanadyjczyk zarabia 27600 dolarów rocznie

Przeciętny Kanadyjczyk zarabia 27,600 dolarów rocznie

Kanadyjskie biuro statystyczne opublikowało wyniki badań na temat zamożności Kanadyjczyków. National Household Survey mówi nam jak nam się powodzi.
A powodzi się różnie.
Jeden procent społeczeństwa żyje jak pączek w maśle. Większość jest zadłużona po uszy.
Średni dochód rodziny w Kanadzie wynosi obecnie 76 tysiecy dolarów. Mieszkańcy zachodnich prowincji kraju zarabiają więcej niż mieszkańcy wschodu. Przeciętny indywidualna pensja wynosi 27,600 dolarów rocznie. Oznacza to, że  bardzo dużo osób musi zarabiać mniej, by najbogatsi mogli zarabiać więcej.

Eukacja się opłaca

Eukacja się opłaca

Dziesięć procent populacji zarabia 80,400 dolarów rocznie. Najbogatsi, którzy tworzą jednoprocentową grupę krezusów zarabiają 191,100 dolarów rocznie. Jest ich w naszym kraju 272,600.
Statystycznie na najlepsze zarobki mogą liczyć mężczyźni w wieku 45 – 54 lata, najczęściej żonaci.
Z badań wynika, że edukacja opłaca się. Ponad dwie trzecie najlepiej zarabiających Kanadyjczyków ma wykształcenie uniwersytecje, w porównaniu do blisko 21 procentami legitymujących się podobnym statusem w całym społeczeństwie.
Ważny jest też kanadyjski staż. Najmniej zarabiają imigranci w pierwszym pokoleniu, choć tu też następuje zróżnicowanie różnych grup etnicznych. Na przykład imigranci w pierwszym pokoleniu z Japonii zarabiają znacznie więcej od imigrantów z Pakistanu.
W drugim pokoleniu imigrantów sytuacja finansowa już się znacznie poprawia i często przekracza średnią krajową zarobków.

Największą procentowo grupa najuboższych mieszka w Montrealu. Na zdjęciu demonstracja przeciwko ubożeniu społeczeństwa w tym mieście

Największą procentowo grupa najuboższych mieszka w Montrealu. Na zdjęciu demonstracja przeciwko ubożeniu społeczeństwa w tym mieście

Na drugim biegunie znajduje się 10% najuboższych, zarabiających najmniej. Tu ciekawostka – najbiedniejsi żyją w miastach. Najwięcej jest ich w Montrealu, gdzie – jak wynika z badań są całe “dzielnice ubóstwa” zamieszkane przez imigrantów i osoby samotnie wychowujące dzieci.
Przeciętnie najwyższe dochody w całej Kanadzie osiagają mieszkańcy miast Fort McMurray w Albercie, miasta żyjącego z ropy naftowej pozyskiwanej z roponośnych piasków. Przeciętny dochód  rodziny Fort McMurray wynosi 186,782 dolarów.
Większość Kanadyjczyków jest właścicielami domów. Tylko 31 procent wynajmuje mieszkania lub domy.
Ale przez to są też ogromnie zadłużeni. Większość gospodarstw domowych przeznacza 30 procent swoich dochodów na spłatę i utrzymanie domu.

Brama do raju. W tym mieście zarabia się najwięcej.

Brama do raju. W tym mieście zarabia się najwięcej.

Co ciekawe – tylko 17 procent Kanadyjczyków spłaciła swoje domy w całości. Reszta musi spłacać pożyczki hipoteczne.
W Toronto zakup i utrzymanie domu kosztuje najwięcej. Na ten cel mieszkańcy GTA wydają przeciętnie 1366 dolarów miesięcznie. Najtańszym miastem pod tym względem jest Trois-Rivieres w Quebecu, gdzie utrzymanie domu kosztuje 697 dolarów miesięcznie.

 

 

Najdroższy dom w Kanadzie znajduje się w zachodnim Vancouver. Wystawiony został na sprzedaż za 40 milionów dolarów.

Najdroższy dom w Kanadzie znajduje się w zachodnim Vancouver. Wystawiony został na sprzedaż za 40 milionów dolarów.