Trillium Health Centre: błędne diagnozy zostaną zweryfikowane

Lokalnie Series wrze 12, 2013 at 8:28 pm

ctPonad 3500 wyników testów dokonanych za pomocą tomografa komputerowego jak również testów mammograficznych zostaną poddane ponownej weryfikacji w szpitalu Trillium w Mississaudze i szpitalu Queensway w Toronto – czyli jednostek zrzeszonych w tzw. Trillium Health Partners.
Testy diagnostyczne, które poddane zostaną weryfikacji zostały przeprowadzone między 1`kwietnia 2012 a 31 marca 2013 roku w obu szpitalach.
Weryfikacja wyników spowodowana jest prawdopodobnymi błędami, jakie mógł popełnić radiolog zatrudniony w obu placówkach – po jego zwolnieniu powstały wątpliwości co do dokładności i prawidłowości wyników badań.
Pacjenci którym przeprowadzono badania, jak również lekarze, którzy je zlecili zostaną powiadomieni bezpośrednio o weryfikacji badań.
- Chciałabym bardzo przeprosić naszych pacjentów, za obawy, które mogą być związane z tą wiadomością – powiedziała prezes i dyrektor generalny Trillium, Michelle DiEmanuele.
Szef personelu Trillium dr Dante Morra mówi, że skontaktowano się z trzema pacjentami, których komputerowe skany zostały błędnie zinterpretowane.

Trillium Health Centre w Mississauga

Trillium Health Centre w Mississauga

- Dwoje z tych pacjentów zostało ponownie przebadanych i okazało się, że ich zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Z jednym pacjentem, który ma kłopoty ze zdrowiem, spotkałem się osobiście – powiedział dr Dante Morra. – Pacjenci, którzy muszą poddać się ponownie testom otrzymali listy, które informują ich o tym. Po ich wykonaniu zostaną również poinformowani o ich wynikach.
Wyniki kontroli wszystkich skanów przeprowadzane są przez dr Briana Jemenie z Juravinski Cancer Centre w Hamilton i zostaną podane do publicznej wiadomości.
W oświadczeniu wydanym w czwartek przez prezydenta Ontario Association of Radiologists czytamy, że “oczekuje z uwagą na wyniki oceny badań” dodając, że “byłoby przedwczesną decyzją skarżenie radiologów w sądzie”.
“Wspieramy decyzję szpitali (Trillium Health Partners) w sprawie przeglądu badań. Wierzymy, że ich władze i personel podejdą do problemu w profesjonalny i właściwy sposób. Utrzymanie zaufania naszych pocjentów jest dla nas niezwykle ważne” – czytamy w oświadczeniu dr. Marka Preditisa z Ontario Association of Radiologists.
Głos w sprawie zabrała też Minister Zdrowia Ontario, Deb Matthews.
- Jestem pewna, że pacjenci, których dotyczyć mogą ewentualne pomyłki są właściwie poinformowani, a ich przypadki będą analizowane tak szybko jak to możliwe – powiedziała minister.
Minister dodała, że zdaje sobie sprawę, że otrzymanie takiego listu ze szpitala może u wielu osób spowodować wiele stresu i niepokoju.

Dla pacjentów i lekarzy, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej w swojej sprawie Trillium Health Partners uruchomiło specjalny numer telefoniczny:  905-848-7534, czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 rano do 9 wieczorem , a w soboty i niedziele od 9 rano do 5 po południu.