15-letni Polka z BC w finale Google Search Fair

Polacy w Kanadzie Series wrze 13, 2013 at 12:28 am
Ann Makosiński

Ann Makosiński

Ann Makosiński z Victorii Brytyjskiej Kolumbii to urodzona w Kanadzie córka Polaka i Filipinki – została laureatką tegorocznego Google Science Fair 2013 – konkursu dla młodych wynalazców.

Jej projekt to latarka bez zasilania, wykorzystująca energię ludzkiego ciała, a właściwie ciepło ludzkich dłoni oraz żarówkę typu LED. Do konstrukcji prototypu zdolna wynalazczyni wykorzystała tylko materiały jakie można nabyć na e-Bay oraz w sklepach Home Depot. Pełny koszt to 26 dolarów kanadyjskich.

Do opracowania latarki na ciepło dłoni zainspirowały ją – jak twierdzi – wizyty w ojczyźnie matki czyli na Filipinach, gdzie żal jej było patrzeć na dzieci nie mogące odrabiać lekcji ze względu na to, że brakowało im do tego światła.

Ann Makosiński jest jedna z 15 finalistów, którzy zostali zaproszeni do Mountain View w Kaliforni, gdzie będą prezentować swoje projekty. Zwycięzca zostanie ogłoszony 23 września. Nagroda to 10-dniowa wycieczka na wyspy Galapagos razem z ekspedycją National Geographic, a także stypendium w wysokości 50 tys. dolarów.

Owych 15 finalistów wybrano spośród tysięcy projektów złożonych przez uczniów z ponad 120 krajów. Więcej informacji nt. Google Science Fair 2013 – TUTAJ 

Ann o swojej termoelektrycznej latarce:

Ann Makosiński posiada również wiele innych talentów. Oto jej koncert pianistyczny w Kościele: