Jak żyć zarabiając $10.25 na godzinę?

Historia Kanady Lokalnie Series wrze 14, 2013 at 6:09 pm

Canada-Minimum-WageDwie demonstracje, które odbyły się w Toronto za podniesieniem minimalnej płacy do 14 dolarów za godzinę, są częścią akcji środowisk pracowniczych, która miała miejsce w całym Ontario.
Organizacja Jane Finch Action Against Poverty zorganizowała pikiety na skrzyżowaniu Jane Street i Finch Avenue, a także przed sklepem Toys “R” Us na Dufferin Mall.
Inne imprezy – wszystkie w ramach kampanii na rzecz podniesienia płacy minimalnej – odbyły się w całym GTA i w innych miastach Ontario, aż po Sudbury.
minimum wage2Koalicja “Action Against Poverty” twierdzi, że minimalna płaca, wynosząca $10,25 nie zmieniła się od trzech lat, podczas gdy ceny, choćby żywności, wzrosły o kilkadziesiąt procent. Przykładowo – cena 900 gram makaronu trzy lata temu wynosiła od 79 do 99 centów – zależnie od sklepu i marki. Obecnie za tę samą paczkę makaronu musimy zapłacić $1,79 do $2,29. Wzrost powyżej 100%. Wzrost cen dotyczy praktycznie wszystkich artykułów spożywczych. Wskaźnik inflacji ratuje znaczny spadek cen za wszelkiego rodzaju wyroby elektroniczne i przemysłowe, które często znacznie zmalały. Od komputerów po telewizory LCD.
Problem polega na tym, że znaczny wzrost cen dotknął wyrobów niebędnych do życia i przeżycia. Wiele rodzin utrzymujących się z niskich płac nie jest w stanie się utrzymać i żyją poniżej minimum socjalnego – twierdzą aktywiści Action Against Poverty.
- Kiedy idziemy do sklepu ceny żywności rosną niemalże z każdym dniem. Czynsz rośnie z każdym rokiem. Jesteśmy pracowitymi ludźmi, ale przy obecnej płacy minimalnej albo jesteśmy głodni, albo nie mamy za co zapłacić za mieszkanie – mówią demonstranci.
Z kolei organizacje zrzeszające pracodawców, którzy zatrudniają najwięcej osób na stawce minimalnej takie jak Retail Council of Canada zrzeszającej sklepikarzy oraz Canadian Restaurant and Foodservices Association, grupującej restauratorów, lobbują przeciwko wszelkim rodzajom podwyżek płac.
Rząd Ontario powołał w lipcu zespół ekspertów, którzy mają przestudiować minimalną politykę płącową.