Kwestionują zamachy z 11 września

Lokalnie Series wrze 14, 2013 at 1:46 pm
Michael Mattews na tle billboardu przy Yonge-Dundas Square w Toronto.

Michael Mattews na tle billboardu przy Yonge-Dundas Square w Toronto.

Michael Matthews z Mississaugi należy do licznej rzeszy osób, którzy nie wierzą w oficjalną, rządową wersję przebiegu zamachów z 11 września 2001 roku i głośno domagają się prawdy. Jednak w odróżnieniu od innych podobnych mu “niedowiarków”, nie ogranicza się do powielania nieskończonych ilości teorii spisowych w nieskończonych głębiach internetu. Stąd publiczne “akcje uświadamiające”, które Matthews i jemu podobni urządzają na ulicach Toronto.

Pretekstem są olbrzymie pomarańczowe billboardy, które umieszcza na całym świecie amerykańska grupa o nazwie Architects and Engineers for 9/11. W centrum Toronto, na budynku Jack Astor’s pojawił się taki z napisem: “Czy wiesz że 11 września upadła trzecia wieża?”.

zz rethinkZebrani w Toronto sceptycy nosili wpięte w ubranie znaczki z napisem “9/11 was an inside job”  i zwracali się przechodniów z prośbą “o przebudzenie z telewizyjnego transu”.

- Kto wyburzył te budynki? Bo to przecież była kontrolowana demolka – twierdzi Michael Matthews dodając, że przechodnie chętnie wysłuchują, co grupa ma do powiedzenia, ale też często zdarza się że są wyśmiewani.

- Wystarczy poświęcić kilka godzin na zapoznanie się z zebranym materiałem dowodowym, aby zmienić zdanie – twierdzi 25-letni Frankie Gotz. – Nie szerzymy teorii spiskowych. Tak napradę spiskowcami jest ktoś inny…

Grupa Architects and Engineers for 9/11 utrzymuje się z dotacji a celem kampanii jaką prowadzi jest: “wznowienie śledztwa w sprawie przebiegu wypadków 9/11, ponieważ wersja oficjalna po prostu mija się z prawdą”.

Mają służyć temu akcje przeprowadzane przz portal Rethink911.com  oraz międzynarodowa petycja.

Wersja oficjalna utrzymuje, że sprawcami ataków terrorystycznych byli przedstawiciele organizacji Al-Kaida, którzy po opanowaniu samolotów pasażerskich skierowali je na obiekty dwóch wież World Trade Center oraz budynku Pentagonu. W czwartym przypadku usiłowanie ataku nie powiodło się z uwagi na obronne zachowanie pasażerów na jego pokładzie, wskutek czego samolot rozbił się. Łącznie w zamachu zginęły 2973 osoby.

Istnieje jednak seria teorii spiskowych sugerująca, iż za zamachy odpowiada bezpośrednio lub pośrednio ówczesny rząd Stanów Zjednoczonych. Część osób głoszących tego rodzaju teorie uważa, że administracja rządu prezydenta Busha nie zrobiła wszystkiego, by zapobiec tym zamachom, inni twierdzą wprost, że zamachy zostały zaplanowane i przeprowadzone przez służby wewnętrzne Stanów Zjednoczonych.

Amerykańska opinia publiczna jest wyjątkowo podzielona w tej sprawie. W sondażu przeprowadzonym w 2006 roku przez Scripps Howard z Uniwersytetu w Ohio ponad jedna trzecia respondentów stwierdziła, iż pracownicy rządu USA pomogli przeprowadzić te ataki lub rozmyślnie nie uczynili nic, by im zapobiec. W nowszych sondażach wśród Amerykanów już połowa połowa odpowiada, że nie wierzy w oficjalną wersję. Wierzy natomiast, że iż George Bush wykorzystał zamachy z 11 września jako pretekst do wojny z Irakiem. Niemal połowa Amerykanów, w tym wielu naukowców i polityków, domaga się ponownego śledztwa w sprawie zamachów z 11 września.

Wiele z teorii spiskowych próbowano udowodnić w sądzie, lecz sprawy zostały oddalone.

Oficjalne video grupy Rethink911.com: