Dwoje Kanadyjczyków wśród ofiar ataku terrorystycznego w Nairobi

Kanada Series Top News wrze 22, 2013 at 10:00 am
Klienci centrum handlowego w Nairobi uciekają przed ostrzałem ze strony islamskich terrorystów

Klienci centrum handlowego w Nairobi uciekają przed ostrzałem ze strony islamskich terrorystów

Dwoje Kanadyjczyków zostało zabitych w ataku terrorystycznym w stolicy Kenii, Nairobi – poinformowało biuro premiera Stephena Harpera.

Annemarie Desloges

Annemarie Desloges

Jedną z ofiar była 29-letnia Annemarie Desloges, pracownik kanadyjskiej służby dyplomatycznej.
” Annemarie Desloges była wybitnym urzędnikiem Departamentu Obywatelstwa i Imigracji (Department of Citizenship and Immigration), która służyła w High Commission to Kenya, jako oficer łącznikowy z Kanadyjską Agencją Służb Granicznych . Będzie przez nas pamiętana i uhonorowana.” – napisał w specjalnym oświadczniu premier Harper.
Minister spraw zagranicznych John Baird złożył kondolencje rodzinie dyplomatki.
“Łączymy się myślami i modlitwą z rodziną pani Desloges, z Jej przyjaciółmi i kolegami”. – napisał

Ślubne zdjęcie Annemarie Deslogis

Ślubne zdjęcie Annemarie Deslogis. Jej mąż, Robert Munk, został ranny w zamachu w Nairobi.

w liście kondolencyjnym minister Baird – “Śmierć Annemarie pogrążyła w mutku i żałobie wielu ludzi, którzy Ją znali i cenili. Będziemy o Niej pamiętać”.
Nie podano do wiadomości publicznej tożsamości drugiej kanadyjskiej ofiary ataku terrorystycznego.

Kenijski prezydent Uhuru Kenyatta potwierdził, że w zamachu zginęło  co najmniej 59 osób, a ponad 150 zostało rannych. Napastnicy otworzyli ogień w Westgate Mall,ekskluzywnym centrum handlowym często odwiedzanym przez gości z Zachodu , jak i dobrze sytuowanych Kenijczyków.
Wielu dziennikarzy donosi, że napastnicy wzięli 36 osób za zakładników, ale kenijskie władze twierdzą, że kontrolują sytuację.
Zatrzymany przez policję jeden z napastników zmarł z odniesionych ran. Do ataku przyznała się somalijska radykalna milicja islamska Al-Szabab.

W wygłoszonym przemówieniu telewizyjnym Kenyatta powiedział, że w ataku stracił “bardzo bliskich członków rodziny”. Oświadczył, że siły bezpieczeństwa ewakuowały setki osób z centrum handlowego oraz prowadzą akcję mającą na celu zatrzymanie napastników. Prezydent podkreślił, że najważniejsze jest życie przetrzymywanych przez terrorystów zakładników.
atak2“Mudżahedini wtargnęli dzisiaj około południa do (centrum handlowego) Westgate” – taki wpis terrorystycznej milicji Al-Szabab pojawił się wieczorem na Twitterze. “Zabili ponad stu kenijskich niewiernych, bitwa trwa” – dodali islamiści, którzy twierdzą, że są w kontakcie z “mudżahedinami” w centrum handlowym.
Według nich atak w Nairobi jest “wymierzeniem sprawiedliwości” za zbrodnie popełnione przez wojska kenijskie w Somalii. “Długo prowadziliśmy wojnę z Kenijczykami na naszej ziemi, teraz nadszedł czas, by przenieść pole walki i prowadzić wojnę na ich ziemi” – napisano na oficjalnym koncie Al-Szabab na Twitterze.

Premier Kanady, Stephen Harper powiedział, że działania takie jak to, nie może pozostać bezkarne i że kanadyjski personel misji zaoferował pomoc władzom Kenii by możliwe się stało postawienie sprawców tej ohydnej zbrodni przed wymiarem sprawiedliwości .
Jednocześnie kanadyjski rząd wydał zalecenie dla obywateli Kanady w Kenii, by zachowali szczególną ostrożność ze względu na rosnącą liczbę aktów terrorystycznych , porwań i innych incydentów skierowanych przeciwko ludziom Zachodu w tym kraju. Zalecił jednocześnie by Kanadyjczycy przebywający w Kenii unikali miejsc użyteczności publicznej przez najbliższe dwa dni.