Kanadyjczycy chcą zażywać marihuanę

Historia Kanady Kanada Series wrze 22, 2013 at 12:10 pm

zz marihuana2I nie ukrywają tego. W Kanadzie pali marihuanę więcej młodych ludzi niż gdziekolwiek indziej na świecie (w odniesieniu do liczby mieszkańców), czołowi przywódcy (Trudeau, Wynne, Ford) nie ukrywają że palą, a większość obywateli głosuje za rozluźnieniem restrykcyjnych przepisów.

Najnowsze dane Urzędu Statystycznego szokują. Zapytano obywateli powyżej 15 roku życia czy w ciągu ostatnich 12 miesięcy zażywali marihuanę. Wyniki badań nie muszą być miarodajne przy założeniu, że wielu badanych może zatajać ten fakt, ale posłużyły do porównań między prowincjami.

zz marihuana3Okazało się bowiem, że na czele tej listy jest Nowa Szkocja – 14.8% (115,285 mieszkańców). Drugie miejsce zajmuje Brytyjska Kolumbia – 14.2% (538,434 osób), a w Ontario przyznaje się do kontaktów z marihuaną 12.1% populacji (1,331,299 mieszkańców).

Najbardziej szokują jednak dane dotyczące zażywania marihuany przez młodzież. Opublikowano je na podstawie indeksów statystycznych UNICEF-u, w których porównano kraje, gdzie młodzież w wieku 11-15 lat zażywała marihuanę w ostatnim roku.

Najlepiej wypadła w nich Norwegia (4.55% badanej młodzieży). Na 15. miejscu znalazła się Polska (14.6%). Najgorzej wypadły następujące kraje:

zz marihuana41. Kanada (28%),

2. Szwajcaria (24.13%),

3. Hiszpania (24.06%),

4. Francja (22.54%),

5. USA (22.05%).

W 1977 roku zaledwie 19% Kanadyjczyków popierało legalizację marihany. Sondaż przeprowadzony przez Forum Research w ubiegłym tygodniu wykazał, że obecnie ilość zwolenników zażywania konopii indyjskich wynosi 2/3 spoeczeństwa.

Na początku sierpnia Partia Liberalna złożyła w sieci internetowej petycję, nawołującą premiera Harpera do „zakończenia kosztownej prohibicji“ w stosunku do marihuany. Podpisały się pod nią już 24 tysiące Kanadyjczyków.

W Kanadzie ścigane prawnie jest uprawianie, handel i posiadanie marihuany. Jednak samo jej palenie nie jest przestępstwem kryminalnym.

Ostatnio szefowie policji z całego kraju na dorocznym zjeździe w Winnipegu wydali rezolucję, w ktorej nawołują do zmiany prawa: ich zdaniem znacznie skuteczniejsze byłoby wydawanie mandatów za posiadanie marihuany niż karanie sądowne.