SNC-Lavalin: numer 1 na czarnej liście Banku Światowego

Historia Kanady Kanada Series wrze 23, 2013 at 2:00 pm

zz sncFinancial Post opublikował raport Banku Światowego, który zestawił listę 600. najbardziej skorumpowanych przedsiębiorst na świecie.

Aż 117 z nich to firmy… kanadyjskie, przy czym aż z nich 115 to przedsiębiorstwa afiliowane, podległe gigantowi konstrukcyjno-budowlanemu SNC-Lavalin, który uchodzi przez to wręcz za symbol korupcji z listkiem klonowym w tle.

Główne zarzuty dotyczą głównie łapownictwa w krajach, gdzie powstają projekty budowlane SNC-Lavalin.

SNC-Lavalin z siedzibą główną w Montrealu jest gigantem budowlanym w skali światowej. Zatrudnia kadrę w ilości 30 tysięcy osób, a jej roczny dochód brutto wynosi ponad 7 miliardów dolarów. Buduje autostrady, kopalnie, zapory wodne, elektrownie itp.

Drugie miejsce na czarnej liście Banku Światowego zajmują Stany Zjednoczone – 43 firmy, a trzecie Wielka Brytania – 40 skorumpowanych firm.

W innym zestawieniu – światowych liderów zwrotu zainwestowanego kapitału na pierwszym miejscu znalazła się farmaceutyczna spółka ze Stanów – Pharmacyclics (aż 109 proc. zysku). W pierwszej dziesiątce znalazła się tylko jedna firma kanadyjska. Jest nią Catamaran – firma technologiczna i konstruktorska.

A jedyną polską spółką, która trafiła do zestawienia jest KGHM. Wśród spółek metalurgicznych polski koncern miedziowy znalazł się już na czwartej pozycji. Posiadacze akcji zyskali w ciągu pięciu lat 26 proc.