Klęska “The Toronto Star”. Popularność Roba Forda rośnie

Lokalnie Series Top News wrze 25, 2013 at 10:00 am

Rob FordOskarżenia o rzekome palenie kokainy; sprawa sądowa z oskarżeniem o konflikt interesów w związku z wysłaniem listów na papierze firmowym  urzędu miasta z prośbą o dotację dla dziecięcej drużyny futbolowej; zarzuty o seksualne gesty w stosunku do byłej rywalki do fotela burmistrza; wyśmiewanie otyłości i faktu częstego i zbyt obfitego pocenia się – całe to nękanie i pogarda, jakie dotknęły burmistrza Toronto, Roba Forda ze strony “The Toronto Star”, “The Globe and Mail” i innych “zaprzyjaźnionych” mediów, nie odniosły oczekiwanego skutku. Odwrotnie – popularność Roba Forda wśród mieszkańców Toronto nie maleje, a rośnie.
Nowe badanie opinii publicznej przeprowadzone przez firmę Forum Research wykazało, że burmistrz cieszy się poparciem 49% mieszkańców miasta i wzrosło w ciągu ostatniego miesiąca o 5%.

- On jest na fali – mówi szef Forum Research, Lorne Bozinoff – I to na fali wznoszącej.

Tak wysoką aprobatą dla swojej pracy Rob Ford cieszył się tylko w pierwszych miesiącach po objęciu urzędu.
Bozinoff twierdzi, że popularność Forda może jeszcze wzrosnąć w związku z ogłoszeniem w poniedziałek finansowego wsparcia rządu federalnego dla budowy metra w Scarborough, co było osobistym sukcesem burmistrza.

Szef instytutu badania opinii publicznej Forum Research, Lorne Bozinoff

Szef instytutu badania opinii publicznej Forum Research, Lorne Bozinoff

- Jestem pewien, że poparcie będzie jeszcze wyższe – stwierdził Bozinoff – Już w ten weekend aprobatę dla burmistrza wyrażało ponad 60% mieszkańców Scarborough. A nie do wszystkich jeszcze dotarła wiadomość o zebraniu większości funduszy na budowę metra.
- Wszystkie historie na temat narkotykowego wideo i inne zarzuty przestały mieć znaczenie – dodaje szef Forum Research – Ford wydaje się być obecnie skupiony na reelekcji. Zaczyna coraz częściej mówić o obietnicach, które udało mu się zrealizować. Ma teraz trzy lub cztery miesiące, by ugruntować swoją pozycję i być absolutnym faworytem w czekających go wyborach.

Mieszkańców Toronto pytano również o ich stosunek do możliwości ograniczenia ilości kadencji na stanowisku burmistrza do dwóch kadencji. Około 59% aprobuje ograniczenie długości sprawowania tej funkcji, choć niekoniecznie tylko do dwóch kadencji, 31% przeciwna jest ograniczeniom a 10% nie ma zdania na ten temat.
Co ciekawe – 63% badanych ograniczyłoby do dwóch kadencji możliwość bycia radnym, podczas gdy 24% nie zgadza się z tym, a 13% nie ma zdania.
Sondaż został przeprowadzony na 1082 osobowej reprezentatywnej grupie mieszkańców miasta. W takich sondażach możliwość statystycznego błędu wynosi plus – minus 3%.