Kanadyjczycy i Polak z Greenpeace wciąż w rosyjskim areszcie

Kanada Series wrze 26, 2013 at 10:50 pm
W kajdankach rzecznik Greenpeace Roman Dołgow

W kajdankach rzecznik Greenpeace Roman Dołgow

Sąd w Murmańsku przedłużył o dwa miesiące areszt cudzoziemcom, w tym Kanadyjczykom i Polakowi, wchodzącym w skład grupy 30 działaczy Greenpeace’u zatrzymanych w ubiegłym tygodniu na Morzu Barentsa w związku z protestem na platformie wiertniczej Gazpromu.

Przed sądem stanęli ekolodzy pochodzący w sumie z 18 krajów. Obywatel Polski to Tomasz Dziemiańczuk, pracownik Uniwersytetu Gdańskiego. Wśród aresztowanych Kanadyjczyków znaleźli się Paul Douglas Ruzycki z Port Colbourne w Ontario oraz Montrealczyk Alexandre Paul.

Pierwszym działaczem, w sprawie którego zapadła decyzja o przedłużeniu aresztu, był Rosjanin Denis Siniakow, oskarżony podobnie jak jego towarzysze o piractwo. Jak poinformowano, pozostanie on w areszcie do 24 listopada, na czas trwania śledztwa. Sąd argumentował, że Siniakow, który jest fotografem, często wyjeżdża za granicę i może opuścić Rosję.

Analogiczna decyzja zapadła nieco później w sprawie rzecznika Greenpeace’u, również Rosjanina Romana Dołgowa. Następnie organizacja poinformowała na Twitterze, że sąd zdecydował o przedłużeniu aresztu o dwa miesiące trzem obcokrajowcom – działaczom z Kanady, Nowej Zelandii oraz Polski.

O losie działaczy decydowali jednocześnie sędziowie w sześciu salach sądowych; każdy przypadek był rozstrzygany indywidualnie. Działacze z załogi statku “Arctic Sunrise” prowadzili na Morzu Barentsa protest przeciwko wydobyciu ropy naftowej w Arktyce.

Ekologów przewieziono do sądu w kajdankach. Na sali rozpraw obecni są dyplomaci państw, z których pochodzą zatrzymani.

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej ogłosił, że ekolodzy, którzy w zeszłym tygodniu przeprowadzili protest na platformie wiertniczej Prirazłomnaja należącej do koncernu Gazprom, będą sądzeni niezależnie od obywatelstwa i że wszczęto przeciwko nim śledztwo pod zarzutem piractwa; za piractwo grozi w Rosji nawet 15 lat więzienia.