Będą nas zabijać? Na nasze życzenie oczywiście

Historia Kanady Kanada Series wrze 27, 2013 at 6:07 am
"Jestem z wyżu demograficznego i wiem, że to pokolenie chce mieć więcej kontroli nad swoim życiem" - mówi Kathleen Wynne, stawiając się w roli Pana Boga

“Jestem z wyżu demograficznego i wiem, że to pokolenie chce mieć więcej kontroli nad swoim życiem i jego końcem” – mówi Kathleen Wynne.

- Kanadyjczycy muszą podjąć debatę na temat legalizacji “wspomaganego samobójstwa”, niezależnie od tego czy rząd federalny chce rozstrzygnąć tę kwestię, czy nie – oświadczyła premier Ontario Kathleen Wynne.
Asumptem do do podjęcia tematu legalizacji eutanazji było nagranie wideo dokonane przez doktora Donalda Low, który przed swoją śmiercią apelował o legalizację śmierci na życzenie.
- Myślę, że dr Low w sposób niezwykle poruszający i osobisty podjął problem, który rozważa wielu ludzi w całym kraju – powiedziała Wynne – Sądzę, że dyskusja na ten temat jest nieunikniona i każdy z obywateli tego kraju będzie musiał  zająć w niej swoje stanowisko.
Wynne powiedziała, że nie oglądała filmu z doktorem Low, ale przesłuchała całą ścieżkę dźwiękową z nagrania.

Dr Low zmarł w ubiegłym tygodniu z powodu guza mózgu w wieku 68 lat.

Po publikacji filmu, federalny minister sprawiedliwości, Peter MacKay, powiedział w środę, że konserwatywny rząd nie zamierza wprowadzać przepisów, które stworzą możliwość legalizacji wspomaganego samobójstwa.

Kathleen Wynne wyśmiała stanowisko Ottawy.

Dr Donal Low

Dr Donal Low

- Rząd federalny może sobie decydować, że nie chce mieć dyskusji, ale faktem jest, że ludzie będą o tym rozmawiać, że o tym rozmawiamy i to, że dr Donald Low tę dyskusję rozpoczął – mówi premier Ontario – I tę narodową debatę powinniśmy odbyć.

Wynne podkreśliła, że rząd federalny nie może ignorować faktu, że ludzie rozmawiają na ten temat eutanazji, co jest, jak powiedziała pani premier, “bardzo trudnym problemem etycznym”.
Po czym oświadczyła:
- Baby boomers (osoby, które urodziły się podczas wyżu demograficznego w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku – przyp. red.) chcą mieć większą kontrolę nad swoim życiem. Również nad jego końcem. I musimy podjąć taką dyskusję, czy prawo nie powinno zostać zmienione – stwierdziła Wynne – Jestem z wyżu demograficznego i wiem, że to pokolenie chce mieć więcej kontroli nad swoim życiem.

Tymczasem rząd Quebecu przeprowadza publiczne konsultacje przed wprowadzeniem w swoim ustawodawstwie zmian umożliwiających pomoc medyczną w popełnieniu samobójstwa.
Rząd federalny planuje dokonać ekspertyzy prawnej, czy wprowadzenie takich zmian na szczeblu prowincyjnym jest zgodne z kanadyjską konstytucją.