Atak niedźwiedzia na kobietę w lesie

Lokalnie Series Top News wrze 30, 2013 at 4:15 pm

zz bearNiedźwiedź zaatakował kobietę i jej psy podczas spaceru w leśnym terenie w okolicach Peterborough.

53-letnia kobieta wyprowadzała dwa psy, gdy ujrzała nagle trzy czarne niedźwiedzie. Jeden nich stał się nagle agresywny i zaatakował kobietę, gryząc ją i drapiąc. Na pomoc rzuciły się dwa psy, które również odniosły rany ale w końcu odgoniły napastnika. Kobiecie udało się dotrzeć do domu, skąd wezwała 9-1-1. Wylądowała w szpitalu ale jej obrażenia nie zagrażają życiu.  Niedźwiedzi nie udało się odnależć.

Ministerstwo Zasobów Naturalnych wydało szereg użytycznych wskazówek jak zachowywać podczas spotkania z niedźwiedziem. Oto niektóre:

- Niedzwiedzie czarne zwykle unikają ludzi ale przyciągają ich tereny podmiejskie ze względu na łatwo dostępną żywność. Potrafią ściągać karmniki dla ptaków, przewracać grille i pojemniki na śmiecie, a nawet próbują wchodzić do budynków.

- Wystawione śmieci, a także pokarm dla zwierząt domowych czy niedomyty grill zachęcają niedźwiedzie w podobny sposób.

 

Najgorszy z wariantów spotkania niedźwiedzia

Najgorszy z wariantów spotkania niedźwiedzia

W przypadku spotkania z niedźwiedziem należy:

1. Jeśli nie zwraca on żadnej uwagi na nas – powoli i cicho wycofać się, nie spuszczając go z oczu.

2. Jeśli zwierzę nas zauważy, należy unieść ręce do góry, aby niedźwiedź mógł zrozumieć, że jesteśmy człowiekiem. Należy mówić do niego podniesionym (ale nie groźnym) głosem i powoli wycofywać się.

3. Jeśli niedźwiedź się irytuje, kłapie szczęką lub pociera łapami ziemię oznacza to, że oczekuje od nas ustąpienia terenu.

4. Jeśli niedźwiedź zbliża się, porzuć wszelkie pożywienie jakie niesiesz i wycofuj się.

5. Jeśli niedźwiedź kontynuuje pościg – stań i bądź agresywny: krzycz, wyprostuj się, wznieś ręce, machaj nimi lub obrzuć go dowolnymi przedmiotami. Użyj – o ile posiadasz – gwizdka, gazu pieprzowego lub narzędzia do ataku: kija, wiosła itp. Staraj się trafić w nos.

6. Nie uciekaj i nie próbuj wspinać się na drzewo.

7. Jeśli niedźwiedź jednak zaatakuje, staraj się stoczyć z nim walkę przy użyciu czegokolwiek. Na ucieczkę nie masz szans ani na lądzie, ani na wodzie, ani na drzewie, zaś udawanie nieżywego nie jest skuteczne.