Protest przeciwko obecności krzyża – obnażone piersi w quebeckim parlamencie

Kanada Series Top News paźd 2, 2013 at 10:00 am

protestW czasie posiedzania Parlamentu Prowincji w Quebecu, doszło do incydentu podczas przemówienia premier Pauline Marois.
Gdy wywodząca się z Parti Quebecois premier odpowiadała na pytania posłów, na galerii doszło do szamotaniny. Trzy kobiety zdjęły górne odzienie i topless zaczęły wykrzykiwać hasła przeciwko obecności krzyża na terenie quebeckiego Parlamentu. W wolnym tłumaczeniu hasło brzmiało: “krycyfiks, wynoś się stąd!”.
Demonstracja została stosunkowo szybko stłumiona przez parlamentarnych strażników, którzy starali się zasłonić obnażone “wdzięki” kobiet.

Premier Quebecu, Pauline Marois

Premier Quebecu, Pauline Marois

Cała sprawa była reakcją na nierówne – zdaniem protestujących – podejście Parti Quebecois do państwowego laicyzmu. Krytycy oskarżają quebecki rząd i premier Marois o hipokryzję.
Propozycja nowego prawa, wniesiona przez PQ,  zabrania noszenia przez pracowników sektora publicznego tych elementów ubioru, które odnoszą się do wyznawanej religii, takich jak: hidżaby, turbany, jarmułki i większe krzyże na naszyjnikach.
Jednocześnie ustawa czyni wyjątki, pozostawiając duży krzyż nad salą obrad parlamentu w Quebecu, jak również dużych rozmiarów krzyż ustawiony na Mount Royal w Montrealu, który góruje nad miastem.
W ustawie proponowanej przez PQ stwierdzono, że te właśnie chrześcijańskie symbole są częścią historycznego dziedzictwa Quebecu i podlegają szczególnej ochronie.
Quebeccy komentatorzy parlamentarni twierdzą, że mało prawdopodobne jest, by ustawa o symbolach religijnych została uchwalona w proponowanym kształcie. Uważają, że albo zostanie ona zmieniona na drodze kompromisu, albo zostanie odłożona na później – i stanie się częścią platformy wyborczej Parti Quebecois w przyszłych wyborach do parlamentu prowincyjnego.