W Kanadzie Orlen kupuje wiedzę

Kanada Series paźd 3, 2013 at 12:00 pm

zz orlenPo KGHM kolejna duża polska firma przybywa na zakupy do Kanady. Tym razem chodzi jednak nie tylko o złoża, ale o wiedzę i doświadczenie. PKN Orlen chce przejąć za maks. 183,7 mln dol. kanadyjskich firmę TriOil Resources. Zajmuje się ona poszukiwaniem i wydobyciem ropy i gazu w prowincji Alberta. Polski koncern liczy, że uda się przejąć firmę do końca listopada.

Odpowiedniego nabytku szukał już od 4 lat. Poddał wstępnej analizie prawie 700 firm na całym świecie, z których blisko 200 przyjrzał się bliżej. Najintensywniejsze poszukiwania prowadził w Ameryce Północnej, UE i w krajach WNP. W końcu wybrał projekt o niskim ryzyku inwestycyjnym, zapewniający dywersyfikację portfela posiadanych przez Orlen koncesji, a także wydobycie węglowodorów. Wybór padł na Amerykę Północną, potem na TriOil.

Dzięki tej akwizycji PKN Orlen zacznie wydobywać ropę i gaz. TriOil pozyskuje obecnie ze 179 odwiertów ok. 4,1 tys. baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (boe) dziennie. Najwięcej na obszarach: Kaybob, Lochend i Pouce Coupe.

Drugim kluczowym motywem zakupu TriOil jest dla polskiej spółki pozyskanie wiedzy i doświadczenia w poszukiwaniach i wydobyciu, zwłaszcza ze złóż niekonwencjonalnych. – Transakcja zapewni nam transfer know–how z rozwiniętego i zaawansowanego technologicznie rynku kanadyjskiego – mówi Jacek Krawiec, prezes PKN Orlen. Jego grupa ma w Polsce dziewięć koncesji łupkowych, ale prowadzone tu poszukiwania na razie nie przyniosły sukcesu.