Federalny minister zdrowia przeciwko eutanazji

Historia Kanady Kanada Series paźd 4, 2013 at 7:00 pm
Federalny minister zdrowia, Rona Ambrose

Federalny minister zdrowia, Rona Ambrose

Na konferencji prowincyjnych ministrów zdrowia w Toronto, ich federalny odpowiednik, minister Rona Ambrose, przyznała, że kanadyjskie prowincje i terytoria mają prawo do dyskusji na temat dopuszczalności eutanazji, ale zastrzegła, że stanowisko Ottawy w tej kwiestii nie zmieni się.
Sprawę legalizacji “wspomaganego samobójstwa” – takiego eufemizmu używają zwolennicy eutanazji – poruszyli ministrowie kilku prowincji w niezwykle emocjonalnych wystąpieniach.
W odpowiedzi na ich apele Ambrose powiedziała, że Parlament Federalny nie tak dawno przeprowadził debatę na ten temat i w 2010 roku przegłosował prawo, które zabrania eutanazji w Kanadzie.
Kilku ministrów sprzeciwiło się takiemu stanowisku tłumacząc, że choć sami nie są zwolennikami eutanazji, to jednak trzeba brać pod uwagę dyskusję, jaką społeczeństwo toczy na ten tamat i trzeba też liczyć się ze stanowiskiem zwolenników “wspomaganego samobójstwa”.

Sprawa dopuszczalności eutanazji czyli “dobrej śmierci” jest przedmiotem sporu od dziesiatków lat. W Kanadzie przybrała na sile, gdy znany i wybitny lekarz z Toronto rozpalił emocje, gdy na kilka dni przed swoją śmiercią nagrał film z niezwykle dramatycznym apelem o legalizację eutanazji.
Dr Donald Low, który w swojej karierze był szefem sztabu lekarzy walczącego z groźbą epidemii SARS w Toronto w 2003 roku, w nagranym wideo zaapelował do prawodawców, by pozwolili ludziom umrzeć z godnością, jeżeli będą sobie tego życzyli. Dr Low zmarł kilka dni później na guza mózgu w wieku 68 lat.