Nowy Einstein na uniwersytecie w Waterloo

Historia Kanady Lokalnie Series paźd 5, 2013 at 6:00 am
Jacob2

Jacob Barnett

Gdy Jacob Barnett miał osiem lat uczęszczał na wykłady z fizyki na Uniwersytecie Indiana.
Gdy skończył dziewięć lat, bawiąc się figurami matematycznymi zbudował szereg modeli matematycznych, które poszerzają słynną teorię względności Alberta Ensteina. Modele stworzone przez Jacoba, jeden z profesorów uniwersytetu w Princeton określił jako przełomowe.
Gdy miał dwanaście lat, Jacob rozpoczął normalne studia uniwersyteckie w pełnym wymiarze godzin. Opublikował też swój pierwszy artykuł poświęcony fizyce w piśmie naukowym.

Teraz, gdy skończył piętnaście lat Jacob Barnett jest najmłodszym naukowcem, który kiedykolwiek został zaakceptowany przez najbardziej elitarną uczelnię fizyczną na świecie, Perimeter Institute for Theoretical Physics, na Uniwersytecie Waterloo w Ontario.
Przez środowisko fizyków już teraz Jacob jest uważany za jeden z nawiększych i najbardziej obiecujących talentów fizycznych na świecie.
Innymi słowy Jacob być może już jest, a na pewno ma zadatki na geniusza.
Niezwykłe jest też to, że Jacob jako małe dziecko zamilkł na półtora roku, przestał się odzywać do nikogo. Wtedy zdiagnozowano u niego umiarkowany autyzm.

W rozmowie chłopiec okrzyknięty przez fizyków geniuszem jest o wiele skromniejszy.
- Jest wiele osób, które wydają się zaskoczone moją historią. Moim zdaniem jestem tylko bardzo zmotywowany, by poznawać to, co mnie najbardziej interesuje.  Po prostu od początku wiedziałem co chcę robić – powiedział Jacob w rozmowie z reporterką CTV po jego przeprowadzce do Waterloo – Po prostu odkąd pamiętam, fascynowała mnie fizyka.

W tym roku Jacob będzie studiował w Perimeter Institute wraz z innymi wybitnymi studentami – w większości  znacznie starszymi od niego.
Perimeter Institute przyjmuje co roku na studia magisterskie  tylko 30 studentów wybranych z około 3500 aplikacji od najlepszych studentów z całego świata.

Jacob z matką Kristiną. Rodzice zdecydowali, że sami będą edukować dziecko

Jacob z matką Kristiną. Rodzice zdecydowali, że sami będą edukować dziecko

- W życiu Jacoba było sporo ludzi, którzy uważali, że on niczego się nie nauczy – opowiada matka piętnastoletniego fizyka – W szkole przyszedł do mnie nauczyciel i powiedział, że on nigdy nie nauczy się ani pisać ani czytać.
Wtedy Kristine zdecydowała, że spróbuje sama, przy pomocy prywatnych nauczycieli wykształcić syna.
Zdaje sobie sprawę, że była w tym czasie do podejmowania wielu “niekonwencjonalnych wyborów” by wesprzeć umięjętności dziecka.
- Najważniejsze dla mnie jest to, by robił to co kocha – mówi – Wszystko inne, całe te jego sukcesy są tego wynikiem.
Stąd niełatwa decyzja o przeprowadzce całej rodziny do Waterloo.

Cała rodzina musiała się przeprowadzić do Waterloo

Cała rodzina musiała się przeprowadzić do Waterloo

Tymczasem jej cudowne dziecko zdobyło ogromną popularność w Internecie.
Filmik ze znanego programu TEDx, w którym Barnett mówi swoim młodym widzom “przestańcie się uczyć i zacznijcie myśleć!” zdobył w szybkim tempie na You Tube ponad dwa miliony odsłon.

Dyrektor Parimeter Intitute, Neil Turok mówi, że nie jest zaskoczony, że Jacob Barnett zdecydował się uczęszczać do jego szkoły.

- Nasz wydział od początku był pomyślany jako najbardziej atrakcyjne miejsce na świecie dla najzdolniejszych młodych ludzi – mówi – Wielkie przełomy w nauce będą dokonywane przez niezwykłych ludzi z niezwykłymi zdolnościami. Takich ludzi szukamy. Po rozmowie z nami Jacob podszedł do drzwi i powiedział: “To jest miejsce, gdzie chcę być.”

A oto filmik z You Tube, w którym Jacob przekonuje, że należy przestać się uczyć, a trzeba zacząć myśleć.