Kanadyjczycy uwolnieni z egipskiego aresztu

Kanada Series paźd 6, 2013 at 1:06 am

uwolnieni- Dwaj Kanadyjczycy, którzy przebywali w egipskim areszcie od sierpnia, zostali przez egipskie władze zwolnieni – poinformował  Minister of State (Foreign Affairs and Consular) Lynne Yelich.
Dr Tarek Loubani z London w Ontario i John Greyson z Toronto zostali aresztowani w Kairze 16 sierpnia.

W wydanym w sobotę oświadczeniu Yelich stwierdził, że “rząd ułatwi Dr Lubani’emu i Jonhn’owi Grayson’owi jak najszybszy wyjazd z Egiptu”.
Minister spraw zagranicznych Kanady, John Baird powiedział, że rozmawiał ze swoim egipskim odpowiednikiem w piątek przez godzinę na temat uwolnienia Kanadyjczyków, ale postęp w negocjacjach nie był tak szybki, jak się spodziewał.
Greyson i Loubani twierdzili, że są w Egipcie przetrzymywani w poniżających warunkach.
W pierwszej wypowiedzi publicznej, w zeszłym tygodniu mówili, że opuścili swój hotel w Kairze by zobaczyć antyrządowe prostesty. Gdy doszło do krwawych zamieszek Loubani usłyszał wezwanie o lekarza i ropozczął opatrywanie rannych demonstrantów podczas gdy Greyson nagrywał zamieszki na wideo.
Obu aresztowano gdy wracali do hotelu.
Kanadyjczycy twierdzili, że zostali przez policję pobici i wtrąceni do nędznej, pełnej karaluchów i zatłoczonej innymi więźniami celi.
Egipska prokuratura oskarżyła obu o “udział wraz z członkami Bractwa Muzułmańskiego w ataku na posterunek policji.” Żadnych bardziej konkretnych zarzutów jednak nie postawiono.
Ich aresztowanie zostało przedłużone do 45 dni mimo silnej presji dyplomatycznej mającej na celu uwolnieniu obu mężczyzn.